01.01.00
Vreme
24.06.2000.
Knjige
Bogovi i monstrumi
Miloš R. Perović, Istorija moderne arhitekture, antologija tekstova
Pre nekoliko meseci pojavio se drugi tom antologije tekstova Istorija moderne arhitekture ? kristalizacija modernizma Miloša R. Perovića. Prvi tom Perović je objavio 1997, ubrzo pošto je, u svojim zrelim godinama, imenovan za redovnog profesora Arhitektonskog fakulteta u Beogradu, za predmet Istorija moderne arhitekture. Ta istorija, koju je pre Perovića decenijama predavao Ranko Radović, ne studira se iz jednog udžbenika. Studenti moraju da iščitaju veliki broj knjiga i časopisa da bi stekli osnovna znanja o onome što se danas definiše kao moderna arhitektura. Malo tih knjiga je prevedeno, a veliki deo tih prevoda već odavno je nestao iz knjižarskih rafova i može se naći samo u bolje opskrbljenim bibliotekama ili antikvarnicama.
SAVREMENO I MODERNO: Sa stečenim profesorskim zvanjem Miloš Perović se bio našao pred problemom ? trebalo je, kako se od univerzitetskih profesora i očekuje, napisati knjigu o istoriji savremene arhitekture što je težak, dugotrajan i skoro nemoguć posao u našim uslovima. Antologija tekstova velikih teoretičara i arhitekata je spasonosno, ali ne i jednostavno rešenje. Trebalo je odabrati tekstove i argumentovano obrazložiti njihov izbor uz svest da se antologije, najčešće a priori, kod nas manje cene od samostalno napisane knjige. Profesor Perović sve to veoma dobro zna. Zato i veliku pažnju posvećuje pisanju predgovora. U obe knjige. U prvom tomu, pričom o Otu Vagneru (Otto Wagner) i sećanjem na Nikolu Dobrovića i njegovo, po Peroviću, remek delo među knjigama Savremenu arhitekturu. Uz ovu dvojicu arhitekata, od kojih je jedan slavan u svetskim razmerama a drugi nedovoljno vrednovan u našim, Perović definiše svoje mesto u arhitektonskoj teoriji. Postavlja pitanja svestan da se na njih ne mogu dobiti uvek isti odgovori, ostavlja mesta različitim definicijama i tumačenjima arhitekture. Pojmove savremeno i moderno definiše meko i fleksibilno ostavljajući dovoljno prostora drugačijim pristupima istom problemu, svestan relativnosti sudova i vrednosti, ali iza te mekoće je čvrstina profesionalca koji precizno zna šta hoće i kako da to postigne. Predgovorima Antologija Miloš R. Perović piše svoju verziju istorije savremene arhitekture.
DRUŠTVO VELIKIH: Prvi tom Antologije posvećen je pojavama, razvoju i transformacijama arhitektonskih i urbanističkih pokreta. U drugom tomu predstavljeni su bogovi moderne arhitekture. Frenk Lojd Rajt (Frank Lloyd Wright, 1867?1959), Le Korbizije (Le Corbusier, 1887?1965) i Mis van der Roe (Mies van der Rohe, 1886?1969) bili su hrabri, uporni, talentovani, sposobni i dugovečni. Imali su vremena da se izbore za sasvim nove arhitektonske ideje, razviju ih, pretvore u normative savremenog graditeljstva, čak i da uživaju u uspehu. Da bi postali bogovi morali su pomalo biti i monstrumi. Biće da Perović zato i koncipira drugu knjigu svoje Antologije tako da pred čitaoca postavlja tri čoveka sa manama, strahovima, greškama, promašajima, porazima. Saznajemo da je Le Korbizije bio elokventan, da je lako i brzo pisao tekstove i vrlo pažljivo kontrolisao izdavanje publikacija o svom stvaralaštvu. Frenk Lojd Rajt, nezgodan i težak arhitekta, pravio je mnogo grešaka u detaljima za izvođenje objekata. Iako najvažniji deo njegovog opusa čine porodične kuće sa kaminom kao centrom okupljanja porodice, on sâm se u sopstvenoj porodici veoma teško snalazio. Za razliku od Le Korbizijea i Rajta, Mis van de Roe je osetio težinu bivanja na pogrešnom mestu u pogrešnom vremenu. Poražena u Prvom svetskom ratu, Nemačka baš i nije bila idealno mesto za nove velike ideje moderne. Mis nije mogao kao ostala dvojica da kontroliše i utiče na izdavanje publikacija o svom delu, ali je uspevao da objavljuje svoje radove u mnogim časopisima što mu je kasnije obezbedilo velike narudžbine i donelo reputaciju velikog arhitekte...
NAVIKA ČITANJA: U predgovoru drugog toma Perović donosi i sveobuhvatni pregled literature publikovane do 1965. godine o stvaralaštvu Rajta, Le Korbizijea i Misa, te selektivni popis naslova o ovoj trojici objavljenih od 1965. do 1999. godine, sa detaljnim informacijama o izdavačima i godinama objavljivanja. Taj prvi putokaz onima koji će želeti detaljnije da se bave nekim od njih ima posebnu vrednost u zemlji gde se bez velikog napora ne može doći do saznanja šta se novo u bilo kojoj struci dešava.
Strani nazivi i imena kod nas se najčešće daju transkribovano, pa nije retkost da se veoma teško mogu prepoznati u originalu. Ovde je uz transkripciju u zagradi napisano i ime u originalu, što je čini se najbolje rešenje. Ali, pošto Perović veoma vodi računa o detaljima, možda je u fusnoti trebalo da obrazloži neke nove transkripcije, na primer onu za ime slavne Le Korbizijeove vile ? Savua.
Antologija, kao i druge knjige iz ove oblasti, ne nailazi na veliki odjek u javnosti. Možda i zbog toga što se misli da je reč o literaturi koja je prevashodno namenjena studentima i usko stručnoj publici, pa se netačno zaključuje da im nije potrebna medijska pažnja ili ozbiljna analiza. S druge strane, možda smo, zaokupljeni egzistencijalnim i političkim problemima, zaboravili na negovanje navike čitanja radi sopstvenog zadovoljstva ili, ne daj bože, obrazovanja. Ova Antologija, ako je uzmete u ruke i odlučite se da zavirite između korica, ispuniće obe funkcije.
Snežana Ristić