09.12.07 Politika
Ljubav je priča
Novi naslovi izdavačke kuće „Rad”
Niz novih naslova beogradske izdavačke kuće „Rad” iz popularne psihologije, esejistike, proze, kao i novi poetski izbori
Izdavačka kuća „Rad” iz Beograda upravo je objavila niz zanimljivih naslova koji mogu privući pažnju čitalaca najrazličitijih ukusa. „Ljubav je priča, nova teorija odnosa” Roberta Dž. Sternberg (profesor psihologije i obrazovanja na Jejlu), knjiga je iz oblasti popularne psihologije koja govori o tome šta je to što nas privlači kod nekih ljudi, a odbija kod drugih, a preporučljiva je bračnim parovima, usamljenima, kao i bračnim savetnicima. Autor prevoda je Ljiljana Miočinović.
Profesor Sternberg ovu knjigu zasnovao je na brojnim istraživanjima odnosa bračnih parova, i svoju teoriju zasnovao je na 26 ljubavnih priča. Tu su bajkovita priča, kolekcionarska priča, priča strave i užasa i druge. „Sve dok smo nesvesni uloge koju igraju naše priče, mi ćemo verovatno iznova ponavljati iste greške”, kaže profesor Sternberg. Dobra vest koju nam pruža ova knjiga jeste da iako naše priče utiču na nas, mi ih možemo izmeniti i naučiti da biramo partnere čije se priče mogu usaglasiti sa našom.
Interesantna je i knjiga „Vodič kroz ljudski mozak” Suzan Grinfild, (u prevodu Ivane Gađanski), profesora farmakologije na Univerzitetu Oksford, vodećeg istraživača u oblasti Parkinsonove bolesti, dobitnice medalje Majkla Faradeja, koju joj je 1998. godine za izraziti doprinos javnom razumevanju nauke dodelilo Kraljevsko društvo. Suzan Grinfild u ovoj knjizi istražuje različite regione mozga, dokazujući da se mozak razvija i menja tokom čitavog života, pod uticajem iskustva, čineći esenciju jedinstvene ličnosti.
„Rad” je objavio i novu knjigu ogleda vodećeg srpskog heleniste prof. dr Ksenije Maricki Gađanski „Još je rano na ovom svetu. Antičke i moderne teme”. U ovom delu ona sa „puno duha i istančanog znanja, u prividnoj raznolikosti svojih problematizacija i komentara, tragalački seže ka horizontu čovekovog opstanka na ovom svetu”.
Roman „Tristana” Benita Peresa Galdosa inspirisao je velikog Luisa Bunjuela da snimi istoimeni film, a „Rad” je sada ovu knjigu objavio u čuvenoj ediciji „Reč i misao”, i u prevodu Aleksandre Mančić. To je povest o prelomnim vremenima u Španiji posle gubitka kolonija, priča o devojci čija nesposobnost ličnog oslobođenja pokazuje pobedu represivnog društva nad pojedincem, koji se buni protiv ustaljenih pravila. U istoj renomiranoj ediciji „Rad” je štampao „Četrdeset dve izabrane pesme” Borisava Radovića, i izbor iz poezije Milutina Petrovića.
Nova je u „Radu” i prva knjiga priča „Zgazi me nežno” Tatjane Simonović Ovaskainen, napisana posle dve zbirke pesama. Tatjana je diplomirala na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, magistrirala je na Kraljevskom danskom muzičkom konzervatorijumu u Kopenhagenu, a svirala je kao solista u mnogim evropskim gradovima, i u Izraelu. Autorka ovim pričama nastavlja „muzičko istraživanje svog unutrašnjeg sveta i njegovo modulisanje u spoljašnjem svetu, ispisujući sebe solističkim koncertom, u sopstvenoj partituri”.
M. Vulićević