Alan Mur je rođen 1953. u Nortemptonu, skoro potpuno slep na levo oko i sasvim gluv na desno uvo. Dok je otac zarađivao za život u obližnjoj pivari, a majka slagala slova u lokalnoj štampariji, malog je Alana čuvala njegova poprilično čudna i veoma religiozna baba. Prepušten samom sebi (i babi), Mur je provodio dane zaronjen u fantastičnu literaturu bajki, legendi i avanturističkih romana, sve dok u sedmoj godini nije otkrio strip. Otkriveni američki superheroji odredili su mu dalji tok detinjstva, a bogme i celokupnog života. Fascinacija izdanjima DC-ija i Marvela trajala je negde do petnaeste godine kada se Alan susreo sa andergraund scenom i počeo da se oduševljava Spiritom Vila Ajznera, Krambovskim stripovima i čedom Harvija Kurtcmana, časopisom Mad. Andergraud stripovi u kojima je u to vreme plivao usmerili su ga ka objavljivanju svojih crteža u fanzinima – a odatle do izbacivanja iz škole zbog dilovanja LSD nije bio baš dug put (!). Nije se mogao upisati ni u jednu školu, pa je morao da striže ovce (ništa poker, čisto friziranje životinja) i čisti klozete. U to vreme Mur je pustio svoje pipke u raznoraznim granama umetnosti – počeo je da piše tekstove za pesme i da učestvuje na koncertima, radio na časopisima i učestvovao u javnim čitanjima poezije. Tako je i upoznao svoju buduću ženu Filis, kojom se oženio sa 20 godina. Kada mu je saopštila da je trudna, odlučio je da je kranje vreme da pokuša da se full time bavi crtanjem i pisanjem i dao otkaz. Naredni korak bilo je slanje svojih radova svim mogućim britanskim časopisima gde bi se mogao uhlebiti. Objavljivao je puno, pod raznim pseudonimima, ali najčešće bez honorara. Posle par godina crtanja, shvata da je previše spor i nedovoljno dobar crtač, pa se, na sreću budućih pokolenja strip čitalaca, odlučuje za pisanje. Pokolenja će mu biti ne manje zahvalna na tome što je preskočio opciju da postane novinar muzičkog časopisa od čega je digao ruke.
U Murovom bavljenju strip scenarijem važan je bio jedan drugi Mur, Stjuart, u to vreme urednik i scenarista Marvel UK-a, koji mu je održao kratko ali neviđeno korisno predavanje o tome kako scenario treba da izgleda i kako ga i kome prodati. Mur je napao na dva fronta, i udario istovremeno na Marvel UK i 2000 AD, gde je dobio na literarni tretman kraće stripove, čime se zanimao par godina...
09.03.19 Danas
Dilan i Orvel „krivi“ za „nadzirače“
Počelo je s Bobom Dilanom. Kuplet iz njegovog remek-dela Desolation Row (1966) za mene je bila iskra iz koje će jednog dana planuti Nadzirači / Watchmen – napisao je Dejv Gibons 2013, a ovdašnji ljubitelji tog dvanaestodelnog, revolucionarnog strip serijala, čitaju u uvodniku prošlogodišnjeg luksuznog izdanja koje je objavila novosadska Čarobna knjiga.
Prva epizoda, U ponoć, svi agenti… i uzima Dilanov stih za lajtmotiv, odnosno, njime počinje i završava se: U ponoć svi agenti / i nadljudska ekipa / Izlaze u lov na one / koji znaju više od njih.
„Tamo gde je DŽordž Orvel prekinuo, počeo sam da radim 1984. godine na onom što će se na kraju pretvoriti u Nadzirače“, pribeležio je Alan Mur u svom tekstu iz 1988. godine, u kome objašnjava da je radnju smestio u 1985, misleći da će Nadzirači moći da se pojave već te godine. I taj tekst nalazi se u ovom izdanju. Tu je i niz drugih tekstova, skica, ilustracija, naslovnih strana… koji zaokružuju priču o Nadziračima i njihovim autorima i čitaocima.
Jedan od najcenjenijih grafičkih romana svih vremena, premijerno je objavljen tokom 1986. i 1987. godine sa potpisom kompanije DC Comics. Autorski tim činili su Alan Mur (tekst) i Dejv Gibons (crtež), a za kolore se pobrinuo DŽon Higins.
„Vrhunsko umetničko ostvarenje posle kojeg u devetoj umetnosti ništa više neće biti isto“, u Srbiji je ranije već objavljivano u izdanju beogradskog Belog puta, ali se ovo izdanje Čarobne knjige, za koje je prevod uradio Goran Skrobonja, i (većim) formatom i kvalitetom štampe, i brdom dodatnog materijala, svakako može uzeti kao finalna varijanta na srpskom jeziku za sve ljubitelje devete umetnosti, prošle, sadašnje i buduće. Osim toga, sve se nalazi u jednoj knjizi.
„Kombinujući dodatne sadržaje dvaju najreprezentativnijih američkih izdanja (Absolute Edition i Deluxe Edition),Čarobna knjiga predstavlja najpotpunije izdanje Nadzirača koje se ikada pojavilo na našim prostorima“, objašnjavaju urednici ovog izdavača.
Pre ulaska u ovaj projekat, Mur je već pokazao svoj talenat u stripovima Miracleman, Čudovište iz Močvare i V kao Vendeta, gde je, takođe, pokazao ambiciju da strip-medij tretira kao ozbiljnu literaturu, istovremeno mu ne oduzimajući suštinske elemente strip-estetike, kao što su vizuelno pripovedanje, akcija…).
Gibons, koje bio sličnih uverenja, potekao iz andergraund izraza, nametnuo se kao njegov pravi izbor. A, da bi priča dobila hepiend morao je postojati i izdavač: DC Comics prihvatio je Nadzirače, ali vrlo oprezno. Jedan od uslova bio je da Mur kreira nove kostimirane likove za ovaj strip, kako DC-vlasništvo ne bi, na bilo koji način, bilo oštećeno. Ostalo je istorija.
D. Stošić