10.07.09 Danas
Knjižara subotom
Nega duše, Tomas Mur
Kada je duša zanemarena, ona prosto ne nestaje; ona se takva simptomatično pojavljuje u opsesijama, zavisnostima, nasilju i gubitku smisla: Tomas Mur
Nega duše/Care of the Soul, Tomas Mur, IK Mali vrt, Beograd
Srpski prevod knjige „Nega duše“. američkog mislioca i psihoterapeuta, Tomasa Mura (Thomas Moore) nedavno se pojavio u izdanju beogradske izdavačke kuće Mali vrt. U vreme kada je to Murovo remek-delo objavljeno prvi put u Americi, početkom rata u bivšoj Jugoslaviji, bilo je na listi bestselera Njujork tajmsa više od 46 nedelja.
Nega duše/Care of the Soul, Tomas Mur, IK Mali vrt, Beograd
Na listi bestselera Njujork tajmsa više od 46 nedelja: „Care of the Soul“
„Nega duše“ danas se na Zapadu smatra klasičnim delom savremene psihološke literature. Ta knjiga, s izvesnim zakašnjenjem, stiže i do čitalačke publike u Srbiji, što neće sprečiti „Negu duše“, smatraju u Malom vrtu, da „pogodi naciju u žicu“, kao što je pre izvesnog broja godina pogodila američku.
Rečje o briljantnoj knjizi o životu duše, zasnovanoj na Murovom dugogodišnjem iskustvu psihoterapeuta i njegovim dubokim uvidima u baštinu svetskih religija i mitologija, antičku grčku misao, neoplatoničare i renesansne mislioce, pesnike romantizma, kao i utemeljivače savremene psihologije Frojda i Junga. „Velika bolest ovog veka, koja je utkana u sve naše probleme i pogađa nas i kao pojedince i kao društvo, jeste „gubitak duše“, tvrdi Mur. „Kada je duša zanemarena, ona prosto ne nestaje; ona se takva simptomatično pojavljuje u opsesijama, zavisnostima, nasilju i gubitku smisla“, ističe on. Prema Murovim rečima, „mi smo u iskušenju da pokušamo da iskorenimo te simptome jednog po jednog; ali suštinski problem je što smo izgubili svoje znanje o duši, čak i svoje interesovanje za nju“. U „Nezi duše“ Mur se obraća prošlosti, izuzetnim izvorima uvida od ljudi koji su izričito pisali o prirodi i potrebama duše, kao vodiču za ponovno sticanje te mudrosti.
„Došlo je do toga - navodi Mur - da upoznajemo dušu samo kada se ona žali: kada se pobuni, uznemirena zanemarivanjem i zlostavljanjem, i natera nas da osetimo njen bol“. Stoga, on, u svom remek-delu, „Nega duše“, predstavlja program za, kako kaže, vraćanje duše u život. Američki mislilac u knjizi se ne usmerava samo na ideju o duši, veći na konkretne načine na koje možemo da gajimo duševnost u svom svakodnevnom životu.
„Terapiju shvatam samo kao dovođenje imaginacije u oblasti koje su nje lišene, koje tada moraju da se izraze simptomima“, kaže Mur, jedan od najpoznatijih savremenih sledbenika Junga. „Često kad imaginacija preokrene nešto obično u neznatno novi oblik, mi iznenada vidimo dušu tamo gde je prethodno bila skrivena“, dodaje on. Psihologija je, prema Murovim rečima, nepotpuna ukoliko ne obuhvati duhovnost i umetnost na potpuno integrativni način. Te je, stoga, nega duše primena poetike u svakodnevnom životu. Mur u „Nezi duše“ uči ljude da uvažavaju svoje simptome kao glas duše i da se na taj način oslobode svoje tuge i otkriju duboko zadovoljstvo i uživanje. Neke od tema kojima se Mur bavi u knjizi „Nega duše“, koja zapravo predstavlja njegov celokupni pogled na svet jesu - Mit o porodici i detinjstvu, Narcis i narcizam, Inicijacije ljubavi, Ljubomora i zavist: Isceljujući otrovi, Duša i moć, Darovi depresije, Poetika bolesti tela, Ekonomija duše: Posao, novac, neuspeh i kreativnost.
Tomas Mur dvanaest godina živeo je kao monah. Stekao je diplome iz teologije, filozofije, psihologije i muzike, nakon čega je postao psihoterapeut. Otkako je počeo da piše, postao je i svetski poznati mislilac i danas predaje širom sveta. Mali vrt će uskoro objaviti drugo Murovo najpoznatije delo - „Srodne duše“. To je „dragulj“ od knjige koja se bavi misterijama ljubavi i veze.
Nataša Pejić