Radivoje Davidović rođen je 1954. godine u Beogradu gde živi i radi. Novinar, publicista i dugogodišnji istraživač Jevrejskog istorijskog muzeja. Objavio nekoliko hiljada tekstova i fotografija (Politika, Politika ekspres, Zum Reporter, Mladost, Student, Beogradske novine, Beorama, Likovni život, Jevrejski pregled) i mnogim drugim. Autor je većeg broja feljtona o znamenitim ličnostima iz istorije Beograda. Radio je kao kritičar emisije „Putevima kulture“ Drugog programa Radio Beograda.
Zajedno sa Mirjanom Belić-Koročkin-Davidović napisao je knjige „Povest o braći Baruh“ (1988) likovnu monografiju „Bora Baruh“ (2001) „Stevan Filipović-istina o istorijskoj fotografiji“ (2012) i „Eugen Verber, glumac, prevodilac, judaista...“ (2014). Gotovo sve knjige dobile su prve nagrade na tradicionalnim književno-publicističkim konkursima Fondacije „Dragojlo Dudić“ i Saveza jevrejskih opština Srbije. Za delo o Stevanu Filipoviću Udruženje novinara Srbije dodelilo im je nagradu „Žika M. Jovanović“ za najbolju knjigu iz oblasti publicistike za 2012. godinu.
Za rukopis iz kojeg je proistekla knjiga „Od Daviča do Čelebonovića-Ulice beogradskih Jevreja“ (2010) dobio je prvu nagradu na konkursu Saveza jevrejskih opština Srbije. Autor je većeg broja istraživačkih radova iz oblasti istorije i kulturnog nasleđa („Bora Baruh, umetnik i revolucionar“, Majer i Borota-mit i stvarnost“, „Oneg šabat i Gemilut hasadim-Svedočanstva iz Jevrejske 16“, Jevrejska čitaonica...).
Dobitnik je više društvenih priznanja među kojima je Zlatna značka Kulturno-prosvetne zajednice Srbije za doprinos u širenju kulture.
05.07.11 Blic
17 ulica
Od Daviča do Čelebonovića, Radivoje Davidović
BEOGRAD - Možda niste znali, ali od 8.008 beogradskih ulica, njih 17 imaju nazive po istaknutim Jevrejima. Knjiga “Od Daviča do Čelebonovića” od Radivoja Davidovića (izd. Čigoja) koja je nedavno izašla iz štampe upravo je njima posvećena.
Oni su: Hajim Davičo, Braća Baruh, Braća Amar, Olga Alkalaj, Beža Albahari, Moša Pijade, Leon Koen, Stanislav Vinaver, Marko Čelebonović, Hugo Klajn, Danilo Kiš, Rabin Alkalaj, Eli Finci, Oskar Davičo, Geca Kon, Rahela Ferari i Aleksa Čelebonović.
Davidovićeva knjiga sadrži i mape s navedenim ulicama, kao i bibliografiju o svakom znamenitom beogradskom Jevrejinu. Studija počinje biografijom Hajima Daviča (Beograd, 1854 - Ženeva, 1916), istinskog začetnika jevrejske pripovetke na srpskom jeziku, a završava se biografijom slikara i likovnog kritičara Alekse Čelebonovića (Lozana, 1917 - Beograd, 1987).
Na kraju je i autorova kratka biografija u kojoj čitamo da je Radivoje Davidović, umetnički fotograf i publiciste, za knjigu “Povest o braći Baruh” i monografiju “Bora Baruh 1911-1942” (koju je pisao zajedno sa Mirjanom Belić-Koročkin-Davidović) nagrađen je gran prijem na konkursu Fondacije “Dragojlo Dudić” i Saveza jevrejskih opština Jugoslavije.
“Savremena srpska kultura, primera radi, teško se može zamisliti bez imena poput Vinavera, Daviča, Kiša, Gece Kona, Huga Klajna... O tome svedoče nazivi brojnih beogradskih ulica, o tome, uostalom, svedoči i knjiga Radivoja Davidovića”, napisao je Filip David u recenziji.
M. Marjanović
08.04.11 SEEcult.org
Ulice beogradskih Jevreja
Od Daviča do Čelebonovića, Radivoje Davidović
Knjiga Radivoja Davidovića “Od Daviča do Čelebonovića - ulice beogradskih Jevreja”, u izdanju autora i kuće “Čigoja štampa” iz Beograda, predstavlja značajno ostvarenje u oblasti publicistike u kojem je prezentovano 17 velikih životopisa najznamenitijih ličnosti Beograda jevrejskog porekla čijim su imenima nazvane ulice glavnog grada Srbije.
Svi oni: Danilo Kiš, Marko Čelebonović, dr Hugo Klajn, Eli Finci, Geca Kon, Rahela Ferari, Oskar Davičo, Stanislv Vinaver, Hajim Davičo, Olga Alkalaj, Braća Amar, Beža Albahari, Rabin Alkalaj, Leon Koen, Moša Pijade, Aleksa Čelebonović, Braća Baruh, ostavili su neizbrisiv trag u istoriji, kulturi, nauci, politici i društvenom životu Beograda.
Knjiga je rezultat dugogodišnjeg istraživačkog rada i pisana je na osnovu relevantne arhivske i muzejske građe o nastanku beogradskih ulica u poslednja tri veka.
Monografija je enciklopedijskog karaktera i sadrži glavne bibliografske podatke o Jevrejima koji danas u Beogradu imaju ulice sa svojim imenom.
Od ukupno 8.008 beogradskih ulica, njih 17 su dobile naziv prema istaknutim Jevrejima.
Autor u uvodu daje kratak istorijat urbanizacije Beograda u 19. veku i opisuje najveće promene do današnjih dana, s naglaskom na jevrejske nazive.
Rukopis za knjigu “Od Daviča do Čelebonovića - ulice beogradskih Jevreja” dobio je nagradu za najbolji rad na 53. nagradnom konkursu Saveza jevrejskih opština Srbije, a recenzetni knjige su akademik Predrag Palavestra i književnik Filip David.
Knjiga je štampana na kunsdruk papiru, bogato ilustrovana fotografijama (portreti, ulice nekad i sad, planovi grada), zahvaljujući materijalnoj pomoći i Jevrejskog kulturnog i humanitarnog fonda “Sabitaj Buki Finci”, a na kraju knjige autor daje obiman spisak literature korišćene za pisanje tog dela.
Novinar i publicist Radivoje Davidović (Beogradu, 1954) objavio je veliki broj tekstova i fotografija u većem broju listova i časopisa.
Autor je brojnih feljtona o znamenitim ličnostima i tekstova iz kulturnog nasleđa, a za svoj publicistički rad dobio je nekoliko nagrada.
Promocija knjige “Od Daviča do Čelebonovića - ulice beogradskih jevreja” organizovana je 7. aprila u Galeriji “Artget” Kulturnog centra Beograda, uz učešće književnika Filipa Davida, profesora savremene istorije Milana Ristovića, izdavača Žarka Čigoje i autora, kao i dramskog umetnika Milana Cacija Mihajlovića.
Dimitrije Stefanović