BLEJK KRAUČ je na prvom mestu po prodaji knjiga za Kindl sa naslovima PAJNS, BEG, USKOMEŠANO, PUSTA MESTA, i RAZUZDANOST, koji je ušao u izbor zapaženih nezavisnih izdanja. Njegova kratka proza pojavljivala se u časopisima Ellery Queen’s Mystery Magazine, Alfred Hitchcock’s Mystery Magazine, Thriller 2, Shivers VI, i drugim antologijama. Godine 2009. napisao je „Serijal“ zajedno sa Dž. A. Konratom, koji je skinut sa interneta više od 500.000 puta i bio 4 nedelje na vrhu bestseler liste Kindla. Za tu priču, PUSTA MESTA, RAZUZDANOST i BEG pod opciju su stavljena filmska prava. Blejk živi u Koloradu. Adresa njegovog veb-sajta glasi www.blakecrouch.com.
14.06.14 City magazine
Pajns, Blejk Krauč
U tekstu o SF knjigama koje nisu prevedene na srpski jezik pominjan je čovek po imenu Hju Haui i revolucija koju je napravio u internet izdavaštvu. Blejk Krauč mu se pridružuje u toj lavini, ali za razliku od Hauija, zanimljivo je što je Krauč već imao karijeru u tradicionalnom izdavaštvu, pa se tek zatim odlučio za novi vid objavljivanja.
Veliki izdavači imaju određena očekivanja od svojih autora, poštovanje žanrovskih pravila i zadržavanje na obrascima koje je već postavio i utvrdio sam autor. I mada Kindle piscima često zameraju što nemaju urednike (neki od autora to objašnjavaju free lance editorima), čini se da je priči koja i onako funkciniše glupo zamerati bilo šta. A opet, ako ona ne valja, tu ni najbolji urednik ne može da pomogne.
Pajns je roman o čijoj radnji na internetu ne možete saznati mnogo, jer svaka informacija može da vam pokvari užitak. Knjiga počinje arhetipskom scenom: čovek se budi, ne zna ni gde je... ni ko je. Luta mestom koje mu nije poznato (Vejvard Pajns), pokušava da pronađe lik, lokaciju, bilo šta što će izazvati okidač u njegovom mozgu. A ljudi su čudni. Mesto je čudno. I sve to, kako se i u recenzijama kaže, najviše liči na Tvin Piks (Krauč priznaje da je Pajns nastao iz nezadovoljstva finalom pomenute serije). Međutim, kako se priča razvija, čitalac saznaje da ovo mesto nije samo galerija čudaka, već da sa njim nešto opasno nije u redu. Bez obzira da li to pokušate peške ili kolima, odatle ne možete da odete. Takođe, koliko god puta Itan pozivao suprugu telefonom, ne uspeva da je dobije, a u FBI-u kao da niko ne zna ni ko je on.
Knjiga je napeta, bez praznog hoda i kada vas jednom uhvati, neće vas ispuštati do kraja. Mada se žanr romana u nekoliko navrata menja (što često ume da bude problem), Pajns sve vreme ostavlja utisak jedinstvene knjige. Nešto što počne kao krimić ili misterija, pretvori se u distopijski roman koji ima još dva nastavka – i vama je to u redu. Zato što autor svakako zna šta radi. Sve ono gde su nas serije kao što su Izgubljeni i Tvin Piks izneverile, Krauč je rešio da ispravi.
Jedino što seče njegov narativ su flešbekovi na vreme kada je bio zatočen i mučen u Zalivskom ratu, pa mu se ti prizori često prepliću i mešaju sa scenama iz trenutnog života. Sve to će nas na momente naterati da se i sami zapitamo da li je Itan Berg čistog uma, da li je ono u šta mi želimo da poverujemo – njegov identitet, za početak – baš takav kakvim nam ga on predstavlja. A dok ne stignemo do tog odgovora, proći ćemo kroz seriju preokreta i neočekivanih rešenja.
Serija po romanu najavljena je za ovu godinu, glavna uloga poverena je Metu Dilanu, dok je M. Najt Šamalan showrunner. Knjiga ima potencijal za odličnu ekranizaciju i nadamo se da će Fox umeti da oživi napetu atmosferu koja nas je držala prikovane za stranice romana.
Željko Obrenović