12.07.04 Dnevnik - Novine i časopisi
Planiranje jezika
Milorad Radovanović: “Planiranje jezika i drugi spisi”
Iz štamparije “Budućnost”, u poznatoj biblioteci “Elementi” Izdavačke knjižarnice Zorana Stojanovića iz Novog Sada, pod brojem 56, tek što je izašla nova teorijska, stručna knjiga. Reč je o lingvističkim ogledima akademika Milorada Radovanovića (1947) pod naslovom “Planiranje jezika i drugi spisi”.
Radovanović je redovni profesor opšte lingvistike na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, a kao gostujući profesor predavao je na mnogim univerzitetima u zemlji i inostranstvu i afirmisao se kao jedan od vodećih sociolingvista.
Knjiga o kojoj je reč nastajala je u vreme burnih (gloto)političkih događaja koji su pratili nastajanje Jugoslavije i vraćanje srpskom jeziku starog imena, od srpskohrvatskog do srpskog, kako i glasi naslov jednog od ogleda. U prvom delu, osim planiranja jezika i jezičke politike, Radovanović razmišlja i o srpskom jeziku na razmeđi vekova, obrađuje sociolingvističke teme u istom razdoblju, ali i u slovenskim zemljama. Poseban ogled posvećen je jezičkim prilikama u Bosni i Hercegovini, standardnom jeziku, njegovim varijantama i podvarijantama, kao i kontekstualnoj lingvistici i lingvistici javne komunikacije.
Drugi deo spisa donosi dva teksta o Radovanovićevim profesorima, pa i uzorima, glasovitim lingvistima, Milki i Pavlu Iviću, koji su obeležili ne samo našu nego i svetsku nauku o jeziku u protekloj polovini 20. veka. Dva završna poglavlja bave se procesima nominalizacije i dekompozicije u jezicima, značenjem značenja i pomalo futurističkim viđenjem lingvistike, kao nekom vrstom povesti i ispovesti samog autora.
Nesvakidašnja i važna knjiga o kojoj će, svakako, još biti reči.
M. Ž.