13.05.11
Između misterije i stvarnosti
Mirko Mrkić
Mit o smrti koja je išla uz slavu Sergeja Aleksandroviča Jesenjina (1895-1925) nije srušen. Kako je otišao Jesenjin?
Mirko Mrkić Ostroški, izdavač, književnik i vrstan poznavalac njegovog lika i dela, otkriva neobičnu storiju kako je nestao jedan od najboljih i najvoljenijih pesnika Rusije. Radeći na knjizi “Plavet veka”, antologijskom izboru prepeva Jesenjinovih pesama povodom stogodišnjice rođenja, Ostroški je bio gost Instituta za svetsku književnost Ruske federacije u Moskvi.
- Jesenjin je navodno pronađen u hotelskoj sobi u kojoj je navodno izvršio samoubistvo vešanjem, kaže Mrkić. To su priče za malu decu, jer kako može da se o kravatu za cev radijatora obesi onako krupan čovek. Sa stručnjakom koji je čitav vek posvetio Jesenjinu, akademikom Jurijem Prokuševim sam razgovarao šta bi još bilo dobro da ide u moj izbor Jesenjinove poezije. On mi je tada rekao da traži da se uradi ekshumacija Jesenjina kako bi se dokazalo da se on nije ubio, jer je bez obzira na sva razočaranja, voleo život, bio buntovnik.Zvanična Rusija ostala je pri tome da je Jesenjin počinio suicid i tako će biti ko zna do kada.Sklon sam danas tvrdnji da je ubijen, jer je imao moć da vodi masu. Mnogi poznavaoci Jesenjinovog lika i dela tvrdili su da je pesnik smetao režimu, jer je okupljao mase ljudi na nastupima i govorima. Iako je učestvovao u revoluciji na strani Crvene armije, bio je razočaran sa svim što se desilo posle revolucije.U jednoj od poslednjih pesama – “Zemlja nitkova”, pesnik je bio veoma oštar prema čelnicima savremene Rusije što je moglo biti protumačeno kao nepristajanje na poslušnost sovjetskoj vlasti. Veliki broj njegovih dela bio je zabranjen i cenzurisan u tadašnjem Sovjetskom Savezu, naročito u vreme Staljina, potseća naš sagovornik.
Mirko Mrkić Ostroški je prvi put objavio necenzurisane Jesenjinove pesme. Na poziv akademika Jurija Prokuševa, izdavač je sa bibliofilskim izdanjem „Plavet veka” stigao u Rusiju, na simpozijum “Jesenjin u 21.veku”. “Plavet veka” je na tom velikom skupu proglašena najlepšom odštampanom knjigom Jesenjinovih stihova na svetu. Na simpozijumu je tada promovisano i desetak izdanja na raznim jezicima.
- Tri knjige koje je Jesenjin za života priredio, necenzurisane su objavljene uoči njegovog stotog rođendana. A decenijama su na razne jezike prevodili cenzurisane Jesenjinove pesme. Dakle, zahvaljujući profesoru Prokuševu, prva necenzurisana dela nije objavila Rusija, već Srbija, otkriva Ostroški, koji je prve primerke „Plaveti veka” poklonio Nacionalnoj biblioteci Rusije i Ministarstvu kulture.
Vladimir Đuričić