01.01.00
Politika
23.09.2000.
Mediji
Kultura i umetnost govorenja
Marina Marković: "Poslovna komunikacija"; izdavač: "Klio", Beograd, 2000
Nagli razvoj i uticaj medija na javnost u XX veku doveli su do toga da se za postizanje poslovnog, političkog, estradnog uspeha moraju poznavati tehnike i metode u odnosima sa medijima. To važi kako za marketing i menadžment institucija tako i pojedinaca. Za sve vrste javnih nastupa i pojavljivanja u medijima, kao i u običnom, svakodnevnom životu neophodna je komunikacija tj. razmena informacija. Što je više negujemo, obogaćujemo svojim obrazovanjem, kreativnošću, stvaranjem određenog imidža i stila, bićemo uspešniji.
Znamo da je lako govoriti kada se ima šta reći, ali često nam je problem imati šta i kako reći, kad je neophodno da se nešto kaže. Koristeći svoja saznanja iz oblasti teorije medija, teorije informacija i komunikacija, lingvistike, fonologije, fonetike, marketinga, menadžmenta, psihologije i glume, Marina Marković, profesor tehnike glasa na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, uobličila je stručni priručnik, takoreći vodič za govornike. Ova njena najnovija knjiga ukazuje na značaj kulture govora, glasovne obuke i strukture sadražja za najefektnije slanje poruka, da bismo ubedili nekoga ili ostavili utisak.
Odnosi s javnošću
Mediji masovne komunikacije su usmereni ka širokom auditorijumu da bi uticali na njega, delujući kao tvorci mišljenja. Oni se prilagođavaju javnom mnjenju, usmeravaju njegovo mišljenje i tako manipulišu njime. Njihova pozitivna uloga se ogleda u širenju informacija koje zahvaljujući rasprostranjenosti medija dopiru do najudaljenijih i najneobrazovanijih slojeva društva, a negativna, povlađivanje banalnom ukusu primalaca poruke. Godinama smo svedoci jezičke i govorne nekulture i neukusa u komunikaciji sa javnošću posredstvom sredstava javnog informisanja u svim značajnim oblastima: proizvodnji, trgovini, kulturi, politici...
Da bi neko postao dobar govornik potrebno je da se glasovno obrazuje i da se bavi proučavanjem govornog čina. Cilj svakog govornika je ne samo da se informacija prenese do slušalaca već i delovanje na njihovo mišljenje i osećanje, prenos pozitivne energije.
Ako želimo da svojim saradnicima, partnerima, publici budemo razumljivi i zanimljivi, moramo da vodimo računa o jasnoći, tačnosti, jezgrovitosti (ekonomičnosti u jeziku), skladu i temporitmu izlaganja. Dobar govornik mora da poseduje psihološku stabilnost, znači da prevlada tremu od nastupa pred auditorijumom, da bude spreman za improvizaciju i trenutno donošenje odluka od značaja, kao i da vodi računa o vremenu koje ima na raspolaganju za saopštavanje informacije.
Glasovni trening
Dijalog je davanje i primanje, a to podrazumeva znanje i odgovorno pripremanje govora, koncentraciju i strpljenje u slušanju sagovornika, poštovanje tuđeg mišljenja, dakle, toleranciju. Osim što u komunikaciji nekoga slušamo, mi smo u situaciji i da ga otkrivamo kroz njegove gestove i ponašanje tj. da čitamo znakove neverbalne komunikacije. Lični stav kao deo prirodnog i spontanog komuniciranja ukazuje na kompetentnog govornika koji glasom, govorom i odnegovanim jezikom saopštava svoje mišljenje.
Sve ove segmente Marina Marković podrobno razmatra a u prilozima daje praktična uputstva za glasovni trening kao i za analizu govornog čina, kreativnost u govoru, teme za vežbe improvizacije, primere: intervjua, eseja, vojničke besede, političkog govora, ankete... Knjiga je prvenstveno namenjena onima koji se bave menadžmentom i marketingom, ali i drugima koji su prirodom svog posla u kontaktu sa javnošću: glumcima, rediteljima, profesorima, voditeljima, političarima, prodavcima... Namera autora je da pomogne obrazovanje kompetentnih, sigurnih stručnjaka u obraćanju govorom u javnosti, koji će i sami dalje proučavati i stvarati odgovarajući bogat, efektan, savremeni izraz.
Marijana PETROVIĆ