Rođen je 1870. godine u Beču kao drugo od sedmoro dece jevrejskog trgovca žitaricama, poreklom iz Mađarske. Do svoje četvrte godine bio je nepokretan zbog rahitisa, a u petoj godini jedva je preživeo tešku upalu pluća. Tada, još kao mali, odlučio je da će postati lekar.
Godine 1895. diplomirao je medicinu i specijalizovao oftalmologiju, a kasnije i neurologiju i fizijatriju, pridružio se krugu psihijatara okupljenih oko Sigmunda Frojda. Na fakultetu, među socijalistički orijentisanim studentima, Adler je sreo svoju buduću suprugu, Raisu Timofejevnu Epštajn. Sa njom je imao četvoro dece od kojih su dvoje postali lekari.
Godine 1911. sa grupom svojih sledbenika napustio je Frojda i Bečko psihoanalitičko društvo i osnovao Društvo individualne psihologije, psihoterapijskog smera. Frojd nije gledao sa simpatijama na njegovu naklonost levičarskoj ideologiji.
Tokom Prvog svetskog rata služio je kao lekar u austrougarskoj vojsci, a nakon toga, 1926, odlazi u SAD gde prihvata mesto na Medicinskom koledžu na Long Ajlendu. Umro je iznenada od srčanog udara, 1937. godine, dok je šetao ulicama Aberdina, gde je trebalo da održi predavanje. Poslednja reč koju je izgovorio, prema svedočenju slučajnih prolaznika, bila je „Kurt“ – ime njegovog sina.
26.12.07
OGLEDI ALFREDA ADLERA U IZDANJU "PROSVETE"
Izdavačka kuća "Prosveta" iz Beograda predstavila je u utorak knjigu studija i ogleda čuvenog bečkog psihijatra Alfreda Adlera [1870-1937], koju je priredio Žarko Trebješanin.
U knjizi je, pored Adlerove najpoznatije studije "Poznavanje čoveka" i ogleda "Religija i individualna psihologija", objavljeno još pet tekstova koji do sada nisu prevodjeni na srpski jezik.
Knjiga ogleda Alfreda Adlera objavljena je u "Prosvetinoj" ediciji "Svetionik", u kojoj su ranije štampani i zbornici tekstova druga dva člana "velike trojke dubinske psihologije", rodonačelnika psihoanalize Sigmunda Frojda i njegovog učenika, a kasnije velikog protivnika Karla Gustava Junga.
Adlerova individualna psihologija zasniva se na verovanju da ličnost odredjuje samu sebe, a ne na tezi da je odredjuje biologija, kako je tvrdio Frojd, ili društvo, kako su kasnije tvrdili Erih From, Karen Hornaj i drugi pobornici socijalne psihoanalize i psihologije.
Adlerova teorija neshvatljivo je zanemarena u odnosu na psihoanalizu, iako je njen indirektni uticaj na savremenu socijalnu psihologiju i psihoterapiju veoma značajan, rekao je na promociji doktor Vladimir Andrić.
On je istakao da Adlerovo učenje ima veliki uticaj na savremenu pedagogiju, budući da je taj psihijatar dosta radio s decom, zatim na psihosomatsku medicinu, kao i na psihoistorijsko tumačenje značajnih ličnosti iz prošlosti.