Rafik Šami rođen je 1946. godine u Damasku. Njegovo pravo ime je Suhejl Fadil, a njegov pseudonim zapravo znači prijatelj iz Damaska.
Šamijev otac bio je pekar, baš kao i otac dečaka u knjizi. Kad je imao 19 godina, Šami je u svojoj četvrti u Damasku pokrenuo zidne novine Al-muntalek (ova reč na fantastičan način spaja različita značenja: slobodan, ali i rečit i onaj koji odjekuje – teško bismo se dosetili boljeg naziva za novine kojima sebi dajemo oduška a drugima ulivamo nadu). Nešto kasnije, 1971, Šami emigrira u SR Nemačku. Počinje da studira hemiju, zarađuje za život kao građevinski radnik, a 1979. uspeva i da doktorira. Ipak, za sve to vreme Šami neprestano objavljuje tekstove na arapskom i na nemačkom, i tako pisanje postaje njegov glavni poziv. Dobitnik je nebrojenih nagrada i trenutno je jedan od najpopularnijih pisaca u Nemačkoj. Često nastupa javno i oduševljava publiku svojim šarmom i darom da dobro ispriča priču. S mešavinom tuge i ponosa kaže da su njegove knjige zabranjene u zemljama u kojima se govori arapski. Rafik Šami je i politički angažovan, i jasno se zalaže za toleranciju i miran suživot ljudi različitih naroda i vera.
Šamijeve knjige prevedene su na 22 jezika, kojima sada pridružujemo i srpski.
25.12.04 Danas
Fiktivni dnevnik
Šaka puna zvezda, Šami Rafik
Knjigu "Šaka puna zvezda"objavila je Fabrika knjiga, a sa nemačkog prevela Aleksandra Bajazetov-Vučen. U pitanju je fiktivni dnevnik dečaka čije odrastanje skoro iz dana u dan pratimo od četrnaeste do sedamnaeste godine. Na prvi pogled ništa novo ni neobično, da naš junak ne živi u Damasku, prostoru Bliskog istoka, odvajkada opterećenog istorijom i politikom. Tako, dok pratimo njegovu ličnu borbu sa ocem, tradicijom i socijalnim preprekama da kao sin pekara postane novinar i pisac, uzgredne opaske o trenutnom stanju u zemlji, koje se odražava na privatne živote ljudi, iz naivne dečje perspektive, u očima (odraslog) čitaoca postaju ironično izoštrene. "Opet neki puč danas. Škola je zatvorena do idućeg ponedeljka. Već drugi put ove godine. Ti pučevi u Damasku uvek se dešavaju u ranu zoru. Mi u starom delu grada uglavnom tek po radiju ukapiramo šta se dešava. Najpre se program prekine, onda se čuje odsečna vojna muzika, pa se onda pročita saopštenje nove vlade, puno optužbi na račun prethodne."
Rafik Šami rođen je 1946. u Damasku. Pravo ime mu je Suhejl Fadil, a njegov pseudonim znači "prijatelj iz Damaska". Godine 1971. emigrira u SR Nemačku gde studira hemiju i, zarađujući za život kao građevinski radnik, 1979. uspeva i da doktorira. Sve vreme objavljuje tekstove na arapskom i nemačkom i tako pisanje postaje njegov glavni poziv. Dobitnik je nebrojenih nagrada i jedan od najpopularnijih pisaca u Nemačkoj. Njegove knjige prevedene su na 22 jezika, a sada i na srpski. Šami je i politički angažovan i zalaže se za suživot različitih naroda i vera.
I. Matijević