MIHAIL BULGAKOV (1891-1940)Rodjen je u Kijevu u porodici istaknutih intelektualaca. Diplomirao je na medicinskom fakultetu u Kijevu i bio je lekar na frontu tokom Prvog svetskog rata. Jedan je od najznačajnijih ruskih pisaca i intelektualaca. Njegova dela su bila veoma često zabranjivana i osporavana za vreme Staljina. Drama Bratsvo licemera je posle petogodišnje pripreme i odlaganja izvedena 1936. godine. Posle svega nekoliko izvo?enja jedan kritički tekst u listu Pravda učinio je da drama bude skinuta sa repertoara. Ubrzo zatim sa repertoara svih ruskih pozorišta skinuta su sva Bulgakovljeva dela. Rehabilitovan je tek po Staljinovoj smrti.Najznačajniji romani: Majstor i Margarita, Bela garda ...Drame: Pseće srce, Zojkin stan, Purpurno osrtvo, Bratstvo licemera ...
Odlomak iz satiričnog komada Ivan Vasiljevič
(Špakova soba tone u tamu, dok se soba Timofejeva osvetljava. Aparat sada češće ispušta pevljive zvukove i, s vremena na vreme, oko aparata se menja osvetljenje.)
Timofejev: Svetli. Svetli! To je već nešto…
(Otvaraju se ulazna vrata i ulazi Bunša. Prvo obraća pažnju na radioaparat.)
Bunša: Ulažem vanredne napore da bih uneo malo kulture u našu zgradu. Uveo sam radio mrežu, ali oni uporno ne koriste radio. (Gurka utikačem u šteker, ali aparat ne daje znakove života.)
(Pauza. Kuca na Timofejevljeva vrata.)
Timofejev: Ama, ko je tamo, uđite… đavo vas odneo!
(Ulazi Bunša.)
Timofejev: Samo mi je još to trebalo!
Bunša: Ja sam, Nikolaju Ivanoviču.
Timofejev: Vidim, Ivane Vasiljeviču. Divim vam se, Ivane Vasiljeviču! U vašim godinama trebalo bi da sedite kod kuće, da čuvate unuke, a vi se po ceo dan šetkate po zgradi s tom umašćenom knjigom… Izvinite, Ivane Vasiljeviču, ali zauzet sam.
Bunša: To je knjiga sa dokumentacijom o zgradi. Ne mam unuke. A ukoliko prestanem da se šetkam, nastaće haos.
Timofejev: Raspašće se država?
Bunša: Raspašće se, ako se ne plati kirija. Stanari naše zgrade misle da mogu da ne plaćaju, a u stvari ne može tako. Sveukupno, naša zgrada je neverovatna. Prolazim hodnikom i stresem se. Svi prozori su otvoreni, svi su oslonjeni na prozorske daske i pričaju nekakve gadosti, koje ne mogu ni da prepričam.
Timofejev: Tako mi boga, ništa vas ne razumem! Kneže, trebalo bi da se lečite!
Bunša: Nikolaju Ivanoviču, ne zovite me knezom! Već sam vam dokazao predočavanjem dokumentacije da je godinu dana pre mog rođenja moj otac otputovao u inostranstvo i, samim tim, očigledno je da sam sin kočijaša Panteleja. Čak i ličim na Panteleja.
Timofejev: Ako ste kočijašev sin, još bolje. Međutim, nemam novca, Ivane Pantelejeviču.
Bunša: Ne, zovite me u saglasnošću s dokumentacijom – Ivan Vasiljevič.
Timofejev: Dobro, dobro.
Bunša: Molim vas, platite kiriju.
Timofejev: Kažem vam, trenutno nemam para… Ostavila me je žena, a vi me kinjite.
Bunša: Izvinite, ali zašto me niste obavestili o tome?