01.01.00
Blic
22.05.2000.
Kako napisati komercijalnu, ali ne i banalnu, pop-melodramu? Jedan od valjanih odgovora na to pitanje, u svojoj drugoj knjizi daje Englez Nik Hornby ( 1957 ), tvorac popularnog fudbalskog romana "Stadionska groznica". Katalogizovanje bendova, pop-žanrova i sl. ovde nije izvedeno uprazno, ili tek kao prečica za oslikavanje atmosfere - kako to ume da bude u srodnim štivima. Pa, neki likovi romana su članovi bendova, glavni junak , 35-godišnji Rod, vlasnik je muzičke prodavnice u Londonu, a njegovo beskrajno ispisivanje različitih ( ne samo muzičkih ) top-lista nije dato kao puka pop-ikona. Njime se, između ostalog, postiže i beg od krize identiteta, pokušaj da se iznova, s izmenjenom optikom , osmotri vlastiti vrh, te eskapizam kakav, recimo, pripovedaču Čarlsa Bukovskog pruža viski. Ako bi taj deo priče mogao da isključi jedan deo publike (ali da uključi drugi), onda je onaj melodramski namenjen svima. Čak, Hornbi ne izbegava da nasrne na najopštija mesta priče o ljubavi , ali ni da uroni u njene niže slojeve. Tu već ne govorimo o Bukovskom, - nije reč o prljavom seksu i sl., nego o lukavstvu u vezi, bezgraničnosti muške sujete , koja shvata i one najintimnije relacije kao vid borbe. Hornbi pri tom esejistički usporava radnju, čime - kao i vešto umetnutim anketama (o ženama), tekstovima (poput onih iz rubrike "Slobodno vreme" isl), i nelagodom zbog tehnologizacije - podseća na Daglasa Koplanda. Tako da, s obzirom na primenjeni stvarnosni postupak, ova knjiga pruža više nego zanimljiv ostrvski odgovor na dva bitna trenda američke književnosti 80-ih, tj. 90-ih, na minimalizam odnosno pismo generacije X. Iako možda drugačije izgleda, dobro je što Vesna Milinčić nije prevela i naslov knjige. Zaista, ovim su pokriveni pop-tematika (hi-fidelity: hi-fi) i stvarnosni prozni postupak ("visoka vernost" - u opisivanju sveta). Opet, njime je ironično podvučen promiskuitet glavnog junaka, i ne samo njega. Kakva korist od naslova!!
01.01.00
Politika
12.08.2000.
Mali esej o fudbalu i literaturi
Stadionska groznica
Ljubav prema fudbalu se ne razlikuje od bilo koje druge strasti koju čovek uspeva u sebi da pronađe da bi razrešio zagonetku zvanu život
Nik Hornbi, engleski pisac koji je svoja razmišljanja o odnosu žene i muškarca izložio u formi duhovitog i dirljivog romana "Hight Hidelity", sakrivši se iza lika pripovedača, zbunjenog i dezorijentisanog prodavca ploča iz londonskog predgrađa, napisao je "Stadionsku groznicu" ne skrivajući se ni iza koga, u formi autobiografije.
"Stadionska groznica" pokušava da odgovori na teško pitanje - šta je fudbal?
Znali smo i do sada: fudbal je "više od igre", "druga najvažnija stvar na svetu" (niko ne kaže šta je prva), a iz "Stadionske groznice" vidimo da je fudbal čitav jedan paralelni svet.
Za nekog ko fudbal ne voli i ne poznaje (ili ga ne voli zato što ga ne poznaje?), "Stadionska groznica" je knjiga o ljubavi, o jednoj od neograničenog broja mogućnosti da se voli. Ljubav prema fudbalu se ne razlikuje od bilo koje druge strasti koju čovek u sebi uspeva da pronađe da bi razrešio zagonetku zvanu život: od pisanja knjiga, proučavanja vrsta korova u rodnom kraju do laboratorijskih istraživanja potencijalnih lekova protiv raka.
Fudbal nije zabava, kao što to nije nijedna druga vrsta ljubavi. Kao svaka ljubav, fudbal boli, stvara neprekidnu zebnju u srcu (hoće li moj tim pobediti?) i povremeno, ali samo povremeno i zakratko, donosi trenutke neizmerne radosti, ni sa čim uporedive.
Kao bilo koji drugi predmet ljubavi, voljeno biće - tim za koji navijam, nije savršen. Naprotiv, baš zato što je takav kakav je, nikakav i svakakav, pun mana i samo nama poznatih vrlina, mi ga volimo.
Fudbal je Niku Hornbiju, koji ga voli, strukturisao život, od najranijeg dečaštva, preko adolescencije do zrelog doba (koje je trajalo, vidimo iz knjige, deset meseci, onoliko koliko nije išao na fudbalske utakmice). Posle (kratkog) perioda zrelosti, fudbal mu je omogućio da uspori proticanje vremena, da prikoči, da ostane dete.
Utakmice su dečaku Niku Hornbiju ispunile prazna popodneva, provedena u pustom i hladnom hotelskom restoranu, na vikendima sa razvedenim ocem. Odgovor na dilemu "natur šnicle ili piletina" za njega je bio - fudbal.
Prvi susret sa smrću dečak Hornbi je imao kada je video navijača koji je ostao na pločniku sa znamenjima svoga tima oko vrata (i nikada neće saznati rezultat utakmice na koju je krenuo).
Prvo preispitivanje odnosa sa ženama formulisalo mu se u obliku pitanja: "Da li bi voljenoj ženi koja bi se onesvestila dok njegov tim igra utakmicu, pritekao u pomoć?". Odgovor je znao - ne bi. A mnogo važnije pitanje: zašto bi se voljena žena uopšte onesvestila, kada ne pokazuje nikakvu sklonost ka onesvešćivanju, za razliku od njega, kojem se muti u glavi i steže ga u grudima kada igra loše krene - ostaje van okvira ove autobiografije.
Fudbal je za Hornbija i odgovor na pitanje: šta da radim kada porastem. Tačnije, fudbal mu pomaže da postavljanje ovog pitanja odloži dok odgovor ne dođe sam od sebe. (Zašto muškarci po pravilu, misle da će svi odgovori doći sami od sebe?) Nik Hornbi pristaje da se trampi: pobeda njegovog tima, u zamenu za objavljivanje njegovog članka. Neobjavljivanje članka ga je bolelo tri meseca, a gol koji je pao i odlučio utakmicu pamti za ceo život. Kasnije je ionako postao slavan pisac - zato što je umeo da voli, makar i samo fudbal.
Fudbal je za Hornbija važniji od politike. Bez razmišljanja pristaje da na izborima pobedi njemu mrska Margaret Tačer, ako je to uslov da njegov tim dobije utakmicu. U narednoj rečenici ipak se vajka - da li bi tako mislio i da je znao da će konzervativci ostati na vlasti jedanaest godina? Da nije slučajno ipak politika ona prva najvažnija stvar u životu?
Drugim rečima, fudbal je kao svaka druga ljubav - jači od svega.
A rezultat utakmice koji onaj navijač što je ostao na pločniku nikada neće saznati je 1:0 (vidi korice) - za život, na domaćem terenu. Međutim, igra se i revanš, u gostima.
Svetlana STOJANOVIĆ
***************************
Danas
28.07.2000.
Stadionska groznica Nika Hornbija
"Stadionska groznica", svetski bestseler Nika Hornbija, nedavno se pojavio u izdanju Platoa i promovisan je u prostorijama izdavaca. Plato je vec objavio jednu Hornbijevu knjigu, "High Fidelity", koja je u svetu, bas kao i "Stadionska groznica", dozivela veliki uspeh i kod kritike i kod publike, sto se obicno ne dogadja. "Stadionska groznica" je , zapravo, neobican i uzbudljiv dnevnik strasnog fudbalskog navijaca koji nam, govoreci o utakmicama i golovima, predocava i svoj kompletan zivot, komplikovane odnose u porodici, tj. roditeljski razvod, doticuci se, neprestano, i pitanja muskih rituala i navijackog sujeverja. Ovo je, u osnovi, topla prica o odrastanju, data kroz opise Londona iz sezdesetih, a osnovna vrlina ove proze je iskrenost, nepretencioznost i duhovitost.
Hornbijeva opsednist fudbalom zapravo je potreba da se pobegne iz krutog sveta odraslih, gde ima toliko mnogo pravila, da nije ostalo mesta za slobodu, tako da su navijacke tribine za glavnog junaka mesto gde se, bez posledica mogu proziveti sve nagoimilane emocije: tuga, gorcina, strah i bes. Ovu knjigu ce rado citati i svi oni koji fudbal ne vole, ali ce biti melem za dusu i svima onima kojima jos pred ocima drhti jedan rezultat: 6 : 1. Plato je, promovisuci ovu knjigu, najavio i svoju letnju programsku semu, gde ce se svake srede promovisati nove knjige, a svake nedelje biti organizovan program za decu, osmisljen tako da animira i decu i roditelje. U nedelju, u 19 sati, Plato organizuje svoje prvo decje vece, gde ce se govoriti o knjigama o Vini Puu, koje je Plato izdao, a najmladji ce moci i da uzivaju i u crtanim filmovima sa ovim junakom.
S. D.
*******************
Politika
29.06.2000.
Prava knjiga za vreme fudbala
Stadionska groznica
Dnevnik strasnog fudbalskog navijača - autobiografski roman engleskog autora Nika Hornbija u izdanju beogradskog "Platoa". - Zašto neko postaje i ostaje nepokolebljiv navijač. - Kao i svaka ljubav i fudbal boli, stvara zebnju i samo povremeno donosi trenutke radosti
Fudbal nervira - čitanje je lekovito. Za one koji ne mogu da se odreknu nijedne strasti, ni fudbala ni čitanja, evo prave knjige za ovo sportsko vreme - "Stadionska groznica" engleskog autora Nika Hornbija, u prevodu Vesne Mostarice i u izdanju beogradskog "Platoa".
"Stadionska groznica" Nika Hornbija ima sve šanse da postane veliki letnji hit. To je neobičan i uzbudljiv dnevnik strasnog fudbalskog navijača koji uz utakmice i golove predočava svoja razmišljanja o svemu - od komplikovanih odnosa u porodici, muških rituala i navijačkog sujeverja do skorojevićske periferije Londona iz šezdesetih godina. Iskrena, jednostavna i zabavna autobiografija objašnjava zašto neko postaje i ostaje - nepokolebljiv navijač.
Paralelni svet
- Nik Hornbi, engleski pisac koji je svoja razmišaljanja o odnosu žene i muškarca izložio u formi duhovitog i dirljivog romana "Hight FidelitÚ", sakrivši se iza lika pripovedača, zbunjenog i dezorijentisanog prodavca ploča iz londonskog predgrađa, napisao je "Stadionsku groznicu" ne skrivajući se ni iza koga, u formi autobiografije - rekla je Svetlana Stojanović, urednik edicije "Savremena proza" u "Platou". - "Stadionska groznica" pokušava da odgovori na teško pitanje - šta je fudbal? Znali smo i do sada: fudbal je "više od igre", druga najvažnija stvar na svetu - niko ne kaže šta je prva - iz "Stadionske groznice" vidimo da je fudbal čitav jedan paralelni svet.
"Stadionska groznica" je knjiga o ljubavi, o jednoj od neograničenog broja mogućnosti da se voli. Ljubav prema fudbalu se ne razlikuje od bilo koje druge strasti koju čovek u sebi uspeva da pronađe da bi razrešio zagonetku zvanu život. Fudbal nije zabava, kao što to nije nijedna druga vrsta ljubavi. Kao svaka ljubav, fudbal boli, stvara neprekidnu zebnju u srcu i povremeno, i samo nakratko, donosi trenutke neizmerne radosti koji se ne mogu ni sa čim porediti... Drugim rečima, fudbal je kao i svaka druga ljubav - jači od svega - kazala je Svetlana Stojanović.
Nastavnik, pa pisac
Govoreći o ovoj provokativnoj i iskrenoj knjizi na konferenciji za novinare, Ivana Misirlić iz "Platoa" je naglasila da "Stadionska groznica" gotovo reportažno beleži neke utakmice engleskog prvoligaša Arsenala. Satkana je od emocija, bola, patnji i grča na tipično muški način i, možda, pomaže da se bolje upozna muška psihologija, kao što je istovremeno, idealno štivo za muškarce koji barataju pojmovima kao što je "totalni fudbal", četvrtfinale ligaškog kupa itd.
U našu čitalačku arenu Nik Hornbi je ušao nedavno, na velika vrata sa romanom "Hight FidelitÚ", takođe, u izdanju "Platoa", čije je prvo izdanje postiglo veliki uspeh i rasprodato je za manje od mesec dana. Rođen je 1957. godine. Pre nego što je postao profesionalni pisac radio je kao nastavnik. Živi u severnom Londonu. "Stadionska groznica" je njegov prvi roman. Njegov najnoviji, treći roman nosi naslov "About a boÚ", a prema sva tri dela su snimljeni filmovi.
Branislava Džunov