Antonio Tabuki je rođen u Pizi. Bio je profesor portugalske književnosti u Đenovi, potom direktor Italijanskog kulturnog centra u Lisabonu. Objavio je sledeće knjige: Trg Italija (1975), Mala flota (1977), Sa druge strane (1981), Žena iz luke Pim (1983), Indijski Nokturno (1984), Mali nesporazumi bez velike važnosti (1985), Linija horizonta (1986), Krilata bića Beata Anđelika (1987), Crni Anđeo (1991), Rekvijem (1991), Snovi o snovima (1992), Pereira tvrdi da...(1994), Poslednja tri dana Fernanda Pesoe (1994),Izgubljena glava Damašena Monteira(1997)
Antonio Tabuki je dobitnik značajnih književnih nagrada, posebno u Italiji i Francuskoj. Njegova dela su prevedena na mnoge jezike i na listama su bestselera ne samo u Italiji nego i skoro svuda u svetu gde su objavljena.
22.08.04 Pobjeda
Vraćanje u sopstvenu prošlost
Antonio Tabuki: "Tri poslednja dana Fernanda Pesoe / Telefonski poziv za gospodina"
Beogradska izdavačka kuća „Paideia" objavila je, u okviru biblioteke „Maštarije", „Tri posljednja dana Fernande Pesoe" i „Telefonski poziv za gospodina Pirandela" italijanskog pisca Antonija Tabukija.
Tabuki, jedan od najplodnijih savremenih italijanskih pisaca, rođen je u Pizi 1943. godine. Godinama je bio profesor portugalske književnosti na Univerzitetu u Đenovi, a zatim direktor Italijanskog kulturnog centra u Lisabonu.
Autor je djela „Trg Italija", „Žena iz Porto Pima", „Indijski nokturno", „Mali nesporazumi bez velike važnosti", „Crni anđeo", „Rekvijem", „Pereira tvrdi da...", „Izgubljena glava Damašena Monteira", „Svakim danom sve je manje vremena" i drugih.
Tabuki je dobitnik značajnih književnih nagrada, posebno u Italiji i Francuskoj. Njegova djela prevedena su na mnoge jezike i na listama su bestselera ne samo u Italiji, nego gotovo svuda u svijetu gdje su objavljena.
Pripovijetka „Tri posljednja dana Fernande Pesoe" govori o posljednjim trenucima velikog portugalskog pjesnika Fernanda Pesoe. Tabuki je, inače, preveo na italijanski i priredio sabrana djela ovog autora.
Fernando Pesoa (pravo ime Alberto Kaejro de Silva) rođen je u Lisabonu 1889. godine i urmo u svom rodnom gradu 1935. godine. Opjevao je ono što vidi svojim pogledom „plavim kao nebo", bez posredništva misli, ideja i imaginacije i bez potrebe da ih tumači ili vrednuje.
Novembra 1935. godine Pesoa, obilio od ciroze jetre, leži u jednoj bolnici u Lisabonu. U toku tri dana agonije, kao u ludilu, veliki portugalski pjednik prima svoje heteronime, zapravo svoje unutrašnje glasove, koji vode autonoman život i imaju posebne biografije.
Kriz razgovor koji vodi sa svojim „posjetiocima", Pesoa se vraća u sopstvenu prošlost, prisjeća se Ofelije Keiroš, svoje prve i jedine velike ljubavi, razmišlja o svom stvaralaštvu, neostvarenim željama i snovima, dalekim mjestima koja nikad nije posjetio...
„Telefonski poziv za gospodina Pirandela" prva je od dvije jednočinke iz Tabukijeve knjige „Nepostojeći razgovori".
Glavni junak ovog dramskog teksta je propali glumac koji u jednoj psihijatrijskoj bolnici tumači ulogu Fernanda Pesoe i sanja da svoje strahove povjeri velikom italijanskom piscu Luiđiju Pirandelu.
R.K.
21.07.04 Dnevnik - Novine i časopisi
Minijature Antonija Tabukija
Antonio Tabuki: "Tri poslednja dana Fernanda Pesoe / Telefonski poziv za gospodina"
BEOGRAD: U biblioteci “Maštarije”, rezervisanoj za mala po obimu, ali vrhunska dela najboljih stranih autora, izdavačka kuća “Paideia” objavila je knjigu Antonia Tabukija u kojoj su novela “Tri poslednja dana Fernanda Pesoe” i jednočinka “Telefonski poziv za gospodina Pirandela”. Zahvaljujući prevodima na srpski Tabukijevih romana “Pereira tvrdi da” i “Izgubljena glava Damašena Monteira”, ovaj italijanski autor, zaljubljen u portugalsku kulturu, dobro je poznat domaćim knjigoljupcima kao jedan od najboljih savremenih evropskih prozaista.
Novela “Tri poslednja dana Fernanda Pesoe” je veliki Tabukijev omaž svom najomiljenijem portugalskom autoru, čije je knjige u celini preveo na italijanski i priredio mu sabrana dela. Prema rečima prevodioca Ane Srbinović, Tabuki je kao okvir za priču uzeo bolnicu u Lisabonu u kojoj umire Pesoa i u tim poslednjim časovima kada je negde na ivici između svesnog i besvesnog vodi dijalog s fantomima sa kojima se družio celog života. “Priča je istovremeno romaneskna i biografska, u kojoj Tabuki sa puno nežnosti i strasti pripoveda o životu i smrti jednog od najvećih pisca 20. veka”, rekla je Srbinović.
“Telefonski poziv za gospodina Pirandela” je prva od dve jednočinke iz knjige “Nepostojeći razgovori” i glavni lik je propali glumac koji tumači lik Pesoe, a sanja da razgovara s Pirandelom. Tema drame je usamljenost modernog čoveka.
(Tanjug)