15.05.04 Pobjeda
Vječna potraga za žrtvom
DBS Pjer: "Vernon Gospod Litl"
Koliko je sam autor ”Vernona Gospod Litla”, neočekivanog dobitnika Bukerove nagrade za debitantski roman, spreman da uruši idealizovani američki san, paradoksalno, on sam ima priliku da uživa u nekoj njegovoj varijanti. Koliko god bilo zanimljivo njegovo djelo, toliko je i DBS Pjer svojom kontroverznom pojavom (naravno, i neobičnim imenom, tj. pseudonimom, DBC - Dirty But Blean) iznebuha ustalasao, ne samo britansku javnost. Ovaj 41-godišnji književni debitant (!) je nakon što je primio nagradu jednostavno saopštio da će njen iznos iskoristiti da vrati svoje kokainske dugove, kako bi mogao mirnije da spava. Pjerovo pravo ime je Piter Finli i rođen je u Australiji, ali je veći dio života proveo u Meksiku, kao i u Teksasu. Danas, živi u Irskoj i ponosno se izjašnjava kao Meksikanac. Iza njega su neuspješne karijere filmskog stvaraoca, lovca na blago, kockara i dizajnera. Pjer je radnju romana smjestio na njemu poznat teren. U američku državu Teksas, danas najpoznatiju kao rodno mjesto aktuelnog predsjednika SAD, što doprinosi, koliko to god bilo uopšteno i nepravično, većini koja neskriveno sumnja u inteligenciju cjelokupne populacije jedne od najbogatijih područja uopšte. Stereotipi su upravo ono čime Pjer tako dobro rukuje. Vernonov najbolji drug Hesus, upravo je ubio šesnaestoro školskih drugova, a na kraju i sebi oduzeo život i tako ostavio zajednicu bez zadovoljenja. Tako, Vernon, tinejdžer izgubljen u vremenu i prostoru, njegov najbolji drugar, postaje glavni optuženi. Kako je Hesus (na engleskom piše Jesus, što je u prevodu - Isus) sam sebi presudio i uskratio mogućnost javnog suđenja i razapinjanja krivca, cjelokupna javnost, zahvaljujući medijima, mora da pronađe krivca koji će moći da ponese sve njihove grijehove. Nevini, smušeni i neiskusni Vernon u najosjetljivijim godinama, moraće da se bori protiv društva pomjerenih vrijednosti, izvitoperenog smisla za pravdu i u potpunosti okrenutih moralnih načela. A sve to bez podrške čak i onih najbližih, jer su i oni sami dio tog začaranog kruga zajednice - dijeta, stalnih priča o hrani, nemilosrdnih uticaja medija, potrošačke kulture, želje za slavom i lažnih saosjećanja.
Autorova izuzetno duhovita satira ne ostaje isključivo na prepoznatljivim i izuzetno duhovitim referencama na američko predgrađe i savršeno skiciranu tipičnu porodicu, tj. njene varijante (u velikoj mjeri upravo zahvaljujući stereotipnim olakšicama), već i kroz takvo mjesto, kakvo je Maritiri, provlači mnogo hrabrije teze koje ne moraju da se odnose isključivo na Teksas, SAD ili 21. vijek. Njegova iščašena crnohumorna priča, naizgled apsurdna, zahvaljujući stvarnosti postaje lako zamisliva. Makar i ako je piščeva namjera bila da ukaže isključivo na danas karakterističnu američku sredinu ili prepoznatljivu ”porodicu iz predgrađa”, ne treba smetnuti sa uma da danas, makar u tragovima, takvih simptoma ima, pa skoro, svuda.
DBS Pjer je po autorskom senzibilitetu, temama i crnom humoru najbrži Treju Parkeru i Metu Stounu, tvorcima South parka, kao i Džejmsu L. Bruksu, kreatoru neprevaziđenih ”Simpsonovih”, koji su se oprobali u, na prvu ruku, lakšem i danas mnogo prijemčivijem mediju za satiru - crtanom filmu, što negdje njegov postupak čini, možda ne vrijednijim, ali svakako hrabrijim.
Iako debitantska, ova knjiga je, sasvim zasluženo, našla mjesto u ediciji Narodne knjige ”Antologija svjetske književnosti”.
Vuk Perović
20.03.04 Glas javnosti
Surovi presek savremene Amerike
DBS Pjer: "Vernon Gospod Litl"
Roman "Vernon Gospod Litl" (Narodna knjiga) sa podnaslovom "Komedija 21. veka u prisustvu smrti" je crnohumorna priča o tinejdžeru iz teksaške provincije koji je nepravedno optužen za masakr 16 školskih drugova. Ubica, njegov drug Isus, pod dejstvom droga izvršio je ovaj masakr, a zatim i samoubistvo.
Time će ostaviti celu zajednicu, uključujući i državu i medije, željne osvete, a njihov bes će pasti na Vernona. Činjenica da je Vernon nevin, nebitna je za gladan grad, surove medije i njihovu publiku. Tinejdžerskim slengom u romanu su opisani svi "divni" (i poznati) likovi provincijskog gradića Martirija - policajci bez mozga, profesori pedofili, kritički nastrojene domaćice, kao i Vernonova majka, "žena nameštena na frekvenciju Uplašeni jelen".
Roman govori o ljudskim zabludama koje stvaraju mediji, a njegov koncept počiva na američkoj filmskoj kulturi. Duhovito napisan, daje surovi presek savremenog američkog društva, a jedan od kritičara napisao je da je atmosfera romana kao da su "Ozbornovi pozvali Simpsononove na rundu piva".
Di Bi Si Pjer je pseudonim (Dirty but Clean) Australijanca Pitera Finlija. "Vernon Gospod Litl" je prvi roman koji je napisao i odmah dobio Bukerovu nagradu. "Legenda" kaže da je Finli, pre nego što je počeo da se predstavlja kao pisac, bio preprodavac automobila u Meksiku, a postoji informacija da će novčani deo nagrade Buker otići na vraćanje kokainskih dugova.
T.Č.
14.03.04 Danas
Vernon Gospod Litl
DBS Pjer: "Vernon Gospod Litl"
U okviru poznate biblioteke "Antologija svetske književnosti", Narodna knjiga je objavila roman DBC Pjera "Vernon Gospod Litl". DBC Pjer, čije je pravo ime Piter Finli, dobio je za ovo delo Bukerovu nagradu za 2003. godinu, kao i nagradu Vitbred za najbolji debitanstki roman. "Vernon Gospod Litl" je crnohumorna priča o tinejdžeru iz Teksasa, koji je nepravedno optužen za masakr šesnaest školskih drugova. Ubica, koji je pod dejstvom droge izvršio ovaj maskar, počinio je i samoubistvo. Zajednica željna osvete usmeriće svoj gnev na Vernona, čija je nevinost nebitna za osvetnički nastrojen grad, surove medije i sirove strasti.
Radivoje Mikić, urednik u Narodnoj knjizi predstavio je ovu knjigu novinarima i istakao da je pred nama britak, pikarski, crnohumorni roman, koji stilski perfektno uspeva da demaskira savremeno društvo i masovnu kulturu. DBC Pjer beskompromisno, cinično, ali i duhovito, piše o Vernonovoj zaljubljenoj i vazda odsutnoj majci, Vernonu koji saznaje da je oslobođen lažne optužbe u momentu kada se našao na električnoj stolici, profesorima koji bi najradije predavali pedofiliju, domaćicama koje su kritički nastrojene prema svemu osim prema sebi... Prema jednom od kritičara, ovaj roman je "kao da su Ozbornovi pozvali Simpsone na rundu piva, a Don de Lilo je svratio da im pomogne da napišu pesmu za Eminema". Za prevod sa engleskog pobrinula se Svetlana Seferović, a pred čitaocima je pisac koji je stigao da bude kokainski zavisnik, prevarant, preprodavac automobila i - uspešan pisac. Ne zaboravimo, "Vernon Gospod Litl", dvostruko nagrađeni roman, njegovo je prvo delo.
S. Domazet