01.01.00
Politika
07.11.2001.
PROZA MIODRAGA PAVLOVIĆA
Iskustvo i maštanje
Najnoviji romani poznatog pisca, "Afroditina uvala" i "Kraljica tame", mogli bi biti svrstani u samosvojnu prozu između fikcije i autobiografskog
"Poruka kaže: tu ste gde ste, to ste što ste, ti ste koji ste. Od rata jedina korist - saznanje da moramo voleti to što jesmo. Više se ne može biti drugde, jer drugosti, drugdine nema", poslednje su rečenice najnovije proze istaknutog pesnika i esejiste Miodraga Pavlovića koje, istovremeno, jasno govore o samoj suštini dela koje je sada pred čitaocima.
Pod naslovom "Afroditina uvala" i "Kraljica tame", Pavlović je ispisao dva specifična romana koji ne mogu da budu svrstani ni u jedan trend savremene srpske književne reči. Obe knjige, u zajedničkim koricama, objavili su "Prosveta" i "Verzalpres", a na jučerašnjem predstavljanju sam je autor za njih kazao da su isprepleteni slojevi sećanja kojima je želeo da ispita aspekt duhovnog napredovanja čoveka.
Taj opis duhovnog uspinjanja, duhovnog progresa koji, na kraju, čoveku ipak ukažu na ograničenja njegovih mogućnosti, Milomir Kragović, direktor i glavni i odgovorni urednik "Verzalpresa", doživeo je kao suptilnu, divnu čaroliju o mogućem dijalogu iskustva i mašte. Knjiga pokreće mnoga pitanja, smatra Kragović, ocenjujući da je "Afroditina uvala" delo o kojem će se uveliko govoriti u vremenu koje dolazi.
Milisav Savić, direktor i urednik "Prosvete", mišljenja je da najnoviji romani Miodraga Pavlovića jesu meditativna, filozofska i psihološka proza; junak (pisac) je u njima čas dečak, čas radoznali svetski putnik, koji živi u vremenskom rasponu od osvita Drugog svetskog rata do bombardovanja Beograda 1999. godine. Prostor zbivanja je prostor Mediterana, Evrope, Indije, Australije, da bi se na kraju sveo na Beograd, na Knez-Mihailovu ulicu, tu "beogradsku Agoru", kako kaže pisac. Proza Miodraga Pavlovića, rekao je Savić, usamljena je u odnosu na glavne tokove savremene srpske književnosti. Ona nije realistična, niti fantastična, ona je sasvim samosvojna.
Miodrag Pavlović: ispitivanje sopstvenih mogućnosti
Miodrag Pavlović je juče, govoreći o svojim najnovijim romanima, kazao da je pokretačka sila za njih bilo sećanje, poriv da se okrene svojoj autobiografiji. Ova dva dela naslanjaju se na kratku autobiografsku prozu "Uzurpatori neba", odnosno nastavak su romana "Drugi dolazak". Sva tri oživljavaju različite slojeve sećanja. Uslovno, "Afroditina uvala" je roman o erotskoj inicijaciji, rekao je Pavlović, zapravo i paralelnoj inicijaciji u kulturi sveta i njene aspekte, piscu veoma važne.
Prozna trilogija Miodraga Pavlovića završava se romanom "Kraljica tame", boginjom rata, tom vizijom koja nas prati i ne ostavlja. Pavlović je juče dodao da u beleškama ima još jedan kraći nastavak proze, ali da je odlučio da on ostane kao zaveštanje jer ne bi želeo da ga sada objavi. Baš kao što je i u poeziji, knjigom "S Hristom netremice", postigao onu meru posle koje ne bi išao dalje.
Proza "Afroditina uvala" jeste autofikcija, kazao je juče i Pavle Zorić, književni kritičar, potvrđujući uverenje da je Miodrag Pavlović u ova dva romana postigao divni spoj iskustva i maštanja.
A. Cvijić
01.01.00
Glas javnosti
07.11.2001.
U izdavačkoj kući "Prosveta" predstavljen novi roman Miodraga Pavlovića
"Afroditina uvala"
Rafinirani jezik i stil nemaju pandana u našoj prozi danas
"Afroditina uvala" je izuzetan i nesvakidašnji roman, potpuno usamljen i izdvojen u odnosu na glavne tokove savremene srpske proze, retka poslastica za čitaoce za koje je književnost bila i ostala, pre svega avantura duha - rekao je na jučerašnjoj konferenciji za novinare Milisav Savić, direktor izdavačke kuće "Prosveta" koja je nedavno objavila ovu knjigu. O novom romanu jednog od najvećih živih srpskih pisaca govorili su i Milomir Kragović (Verzalpres, suizdavač), književni kritičar Pavle Zorić i autor.
- Pavlović svedoči da nema razlike između velikog životnog iskustva i mašte, sanjarenja pred velikim delima umetnosti, doživljaja s putovanja - rekao je Zorić. - Imaginarno i realno se stalno prepliću. Roman je pisan u popularnom žanru autofikcije, mešavini autobiografskih elemenata i fiktivnog. U Pavlovićevom sećanju nema hronologije. Rafinirani jezik i stil nemaju pandana u našoj prozi danas i podsećaju na Isidoru Sekulić i Vladana Desnicu. U opisu duhovnog sazrevanja, erotskog progresa u najširem smislu ima dosta dobrog humora, ali ne i prepoznatljivih životnih detalja. Nema pesimizma, ni očajanja, čak i kada je reč o nedavnom bombardovanju. Prisutni su otpor, stoicizam, vedrina duha, opiranje silama zla, kao konstanta Pavlovićeve literature.
- Pokretačku silu za ovaj roman našao sam u sećanju - rekao je Pavlović i naglasio kasni poriv za obraćanje biografiji u proznoj formi, za razliku od pesničkog dela.
V. M.
01.01.00
Politika
30.05.2002.
SABRANA DELA MIODRAGA PAVLOVIĆA
Očaravajuća jednostavnost
U biblioteci SANU o velikom pesniku govorili Nikola Milošević, Vladeta Jerotić, Nikša Stipčević i Pavle Zorić
Biblioteka Srpske akademije nauka i umetnosti predstavila je Sabrana dela svog člana pesnika Miodraga Pavlovića u izdanju "Prosvete" i njegov roman "Afroditina uvala", koji su prošle godine zajedno izdali "Prosveta" i "Verzalpres".
U prisustvu princa Pavla Karađorđevića i brojnih poklonika Pavlovićevog dela, govorili su Nikola Milošević, Vladeta Jerotić, Nikša Stipčević i Pavle Zorić.
Podsetivši da je prošlo tačno pola veka od prve pojave Pavlovićeve knjige "87 pesama", Zorić je konstatovao da je ona odigrala presudnu ulogu u srpskoj posleratnoj poeziji i usmerila je u novom pravcu, a da njen autor i danas ide uvek novim putem.
Jerotić je primetio da Pavlovićeva dela "poseduju očaravajuću jednostavnost iako sve vreme traga po lavirintima ljudske duše".
Stipčević se posebno pozabavio Pavlovićevom knjigom eseja o 12 srpskih pesnika koje smatra za vrhunske naučne, komparatističke studije. On je kazao da je knjiga plod Pavlovićevog dugogodišnjeg čitanja velikog korpusa srpske poezije i poznavanja evropske.
Pavlović je promociju doživeo kao "monumentaliziranje njegovog višedecenijskog rada" i umesto besede pročitao je svoje tri nove pesme.
(Tanjug)