Pop D. ĐURĐEV, rođen je 3. aprila 1953. godine u Novom Sadu. Piše satiru, poeziju za mlade, a bavi se i vizuelnim istraživanjima.
Do sada je objavio sledeće knjige:
ISECCI (model-knjiga) 1981; VAVILONSKI NEIMARI (satirični zapisi) 1984; EVNUH & KUKAVICA (satirične pesme) 1987; BLUDILNIK (pesme za mlade) 1988; EPPesme international (vizuelne pesme) 1992; (E)LEGIJE ČASTI, (satirične pesme) 1993;I LOVE AV AV YOU (pesme za mlade) 1996; BOOK WAR (satirične pesme) 1996; SLIK KOVNICA (vizuelne pesme za mlade) 1998; IZVOĐAČ BESNIH GLISTA (pesme za mlade) 2002; DVA ALAVA LAVA (Ludoteka savremene srpske poezije za decu), 2003.
Živi i radi u Novom Sadu. Direktor je Zmajevih dečjih igara.
01.01.00
Dnevnik
24.12.2002.
POEZIJA
Reči u čudnoj sprezi
Pop D. Đurđev, Izvođač besnih glista, Gradska narodna biblioteka ?Žarko Zrenjanin?, Zrenjanin 2002.
U svetu odraslih nije baš zgodno kad neki direktor ?izvodi besne gliste?, jer to ne sluti na dobro i može imati pogubne ekonomsko-socijalne posledice, ali u dečjem svetu dobrodošlicu zaslužuje knjiga pesama ?Izvođač besnih glista? koju je napisao Pop D. Đurđev, direktor Zmajevih dečjih igara (gde se zvanično zove Dušan Đurđev). Deci je Đurđev odranije poznat (po knjigama ?Bludilnik?, ?I love av av you?, ?Slik kovnica?), i pre nego što je stekao to službeno zvanje, koje je više na ceni kod starijih osoba, za koje on takođe piše već po zasluzi (satirične pesme, priče i zapisi). Još od prve knjige ?Isečci? (model-knjiga) zapažen je po originalnim idejama, vizuelnim istraživanjima i traganju za novim izrazom u poeziji (ne samo za decu).
Ispod naslova ?Izvođač besnih glista?, čitaoce čeka podnaslov ?Knjiga koju je zahvatila elementalna nepogoda?, koji nije objašnjenje naslova nego mala psihološka priprema za čitalačku avanturu. U istoj funkciji je i uvodna pesma ?Degustacija?, u kojoj nalazimo stih: ?Reči su u čudnoj sprezi?. A reč avantura nije se slučajno nametnula, jer su ove pesme otvorene za neobične misaone i jezičke doživljaje sa neočekivanim i sasvim ?otkačenim? obrtima. Đurđev namerno uz svoje knjige ove vrste stavlja naznaku ?pesme za mlade?, jer to nisu pesme za malu decu nego za one mlade ličnosti koje već imaju neko iskustvo u čitanju. One su bliske i starijim čitaocima koji nisu zaboravili da su bili mladi, kao što su i satirične pesme ovog autora, naročito one ?vizuelne?, u dosluhu sa pesmama namenjenim pomenutom sloju mladih čitalaca.
Najveće ?elementalne nepogode? dogodile su se u prva dva ciklusa (koji čine veći deo knjige). U prvom (?Fabula rasa?), pesnik se duhovito poigrava sa naslovima, sadržajima, likovima i zapletima iz popularne literature za mlade (ali i pojedinim poznatim izrekama i zabavnim pesmama), parodira ih i demistifikuje, čime im, naravno, ne nanosi nikakvu štetu, jer je i malom detetu jasno da je to jedna vrsta igre (a u igru se deca bolje od bilo koga razumeju). U drugom ciklusu, po kome je cela zbirka nazvana, primenjen je isti postupak, takođe sa asocijacijama na poznate pojmove iz književnosti i raznog školskog štiva, ali je tematski obuhvaćen svet životinja (među kojima su i ?besne gliste?). Zatim sledi ciklus ?Bla bla oko stabla?, gde se mašta razigrala u biljnom svetu, a na kraju knjige je ciklus od samo tri pesme (?Pesme za moju lepšu polovinu knjige?) u kojima neobuzdana igra fantazije ustupa mesto sanjalačko-sentimentalnim emocijama i idejama za razmišljanje u samoći.
Originalnost poezije Popa D. Đurđeva je u nehajno-razaračkom postupku u odnosu na istrošene šablone ali i u plemenitoj (a nenametljivoj) sugestiji da u svemu što postoji na svetu, i u svemu što su pisci stvorili, uvek treba tražiti neki novi i lepši smisao i doživljaj, pa i ako ga ne nađemo ostaje zadovoljstvo učešća u igri.
Anđelko Erdeljanin