Zoran Lj. Nikolić (1967), novinar i publicista, od 1997. godine radi za Večernje novosti. Prvu knjigu Beograd ispod Beograda (zajedno sa dr Vidojem Golubovićem) objavio je 2002. godine. To istraživačko delo, koje se bavi zaboravljenim podzemnim objektima i drugim tajnama koje se kriju ispod prestonice, za kratko vreme doživelo je sedam izdanja i često je na vrhu lista čitanosti.
Tri godine kasnije, 2005, kao autor potpisuje knjigu Masonski simboli u Beogradu koja istražuje tragove koje su u glavnom gradu ostavili slobodni zidari i koja već ima tri izdanja i značajan broj čitalaca.
Aprila 2007. godine iznenađuje publiku satiričnom knjigom Globalizacija za neupućene koja se na sarkastičan način bavi današnjicom, da bi se 2010. godine ponovo vratio istraživačkom novinarstvu i publicistici, ovog puta sa Mirkom Radonjićem, objavljujući knjigu Tajna Novog Beograda. Tokom 2011. godine objavio je i zbirku poezije Dekada, a Grad tajni mu je prvi roman.
07.09.05
Piramide na svakom ćošku
Zoran Nikolić
Zoran Nikolić objavio vodič o masonskim simbolima kojima je Beograd preplavljen
- Prvi put da je jedan grad dobio knjigu koja se bavi masonskom arhitekturom, koju je lako uočiti samo ako znate da gledate kako treba
- Zgrade Tehničkog fakulteta, Poštanskog muzeja u Palmotićevoj, kao i skulptura na ulazu u Radio Beograd, jasna su aluzija na masonskog majstora i šegrta
U zarubljenim piramidama postavljenim po centru Beograda, trouglovima isprepletanim šestarima i sličnim geometrijskim znacima sa prestoničkih fasada, običan prolaznik verovatno ne vidi ništa sem običnih ukrasa.
Novinar Zoran Nikolić godinama je zagledao prestoničke fasade, sakupljao znakove, analizirao ih i na kraju napravio knjigu "Masonski simboli u Beogradu".
Jer, upravo geometrijski oblici, piramida, trougao i šestar neporecivo jesu značajan deo masonske simbolike.
- Ovo je prvi put da jedan grad dobije knjigu koja se bavi masonskom arhitekturom, koju je lako uočiti, samo ako znate da te građevine posmatrate kako treba. Da ne bude zabune, nisam mason, niti želim da slobodno zidarstvo po svaku cenu reklamiram. Samo želim da pokažem da je Beograd i sa ovog aspekta značajan grad. Ali i da rasvetlim bitan deo srpske istorije, koji se u istorijskim knjigama preskače, iako su masoni imali ogroman uticaj. Priča o masoneriji u Srbiji počinje sa Dositejem Obradovićem i od tada masoni neprestano utiču na istoriju Srbije - objašnjava autor.
Do masona u pet koraka
Zgrada Prirodnjačkog muzeja namenski je građena da bude masonska loža. Masonski simboli na njoj su stubovi - pilastri pored ulaza, simboli Jakin i Boaz, koji ukazuju na dvojnost prirode, kao i pet stepenika koji predstavljaju broj koraka kojima članovi pomoćničkog stepena ulaze u hram.
Zdanje je, još između dva svetska rata, trebalo da postane Masonski muzej, ali ga je Velika loža poklonila tadašnjoj Upravi grada Beograda.
"Potpisali" i Knez Mihailovu
Piramida je veoma važan simbol masonske ikonografije, a nalazi se i na novčanici od jednog dolara, jer je već poznato da su bezmalo svi predsednici SAD bili masoni. I u centru Knez Mihailove ulice u Beogradu danas se nalazi piramida, još jedan jasan masonski "potpis", i to ispred zdanja Srpske akademije nauka i umetnosti. Zvanično je napravljena 1995. godine, kada je u Velikoj galeriji SANU održana izložba "Svet merenja". Piramida oficijelno označava geografski položaj Beograda, a zapravo je identična onoj sa novčanice od dolara. Uz to, posebna se pažnja vodila o simetriji, pa je vrh piramide u istoj ravni sa ulazom u SANU.
Koliki je taj uticaj bio, ističe Nikolić, vidi se i po samo nekim imenima potvrđenih ili nepotvrđenih masona - Vuk Karadžić, istoričar Vladimir Ćorović, Ivo Andrić, Đorđe Vajfert, Stevan Mokranjac, Stevan Sremac, Branislav Nušić, vojvoda Živojin Mišić...
- Napravio sam svojevrstan vodič kroz Beograd i u njemu se bavio građevinama na kojima se vide masonski simboli. Putopis počinje na Kalemegdanu, u galeriji Prirodnjačkog muzeja, gde je ujedno bila i najstarija masonska loža u Beogradu, a završava se na Novom groblju, gde su masoni svojoj pokojnoj braći ostavljali znakove na nadgrobnim pločama - objašnjava Zoran Nikolić.
Kao primer, u knjizi se navodi da pored biste vojvode Živojina Mišića stoji grana akacije, koja u masonskoj simbolici označava drvo života. Na porodičnoj grobnici Branislava Nušića, ponovo masonski znak - piramida.
- Kad su Nušića pitali zašto baš piramida, on je, na svoj šaljivi način, skretao pažnju sa slobodnih zidara i govorio da je to da mu tašta ne bi pogodila grob - priča Nikolić.
Prema njegovim rečima, i sama planina Avala ima oblik zarubljene piramide i upravo na njoj je, prema ideji Ivana Meštrovića, takođe masona, morao biti izgrađen spomenik Neznanom junaku. U knjizi značajno mesto zauzima i fotografija kralja Aleksandra Karađorđevića, koji postavlja kamen-temeljac tog spomenika, držeći u ruci srebrni čekić, osnovnu alatku po masonskoj simbolici. A, kad je poginuo kralj Aleksandar, turski predsednik Kemal Ataturk poslao je telegram saučešća, u kom jasno piše da je izgubio brata, što je, takođe, osnovno masonsko oslovljavanje - priča autor.
Najčešći masonski simboli, piramida, i isprepletani trougao i šestar, mogu se zapaziti i na fasadama zgrade Ilije Bogdanovića, na uglu Nušićeve i Ulice majke Jevrosime, zatim na Tehničkom fakultetu, na zdanju u Ulici Svetog Save 10, na fasadi Poštanskog muzeja u Palmotićevoj... A, skulptura na ulazu u Radio Beograd, piše Nikolić, jasna je aluzija na masonskog majstora i šegrta - zaključuje Nikolić.
- Slična piramida, poput one koja se može videti i na američkom dolaru, danas stoji u centru Knez Mihailove ulice, tačno ispred galerije Srpske akademije nauke i umetnosti. Pritom se posebno vodilo računa o simetriji, da vrh bude simetričan sa ulazom u zgradu - objašnjava Nikolić.
Ogroman deo srpske međuratne aristokratije ostavilo je dubok trag u slobodnom zidarstvu, a njihov uticaj na politička zbivanja, nazire se i po činjenici da je ujedinjena loža Srba, Hrvata i Slovenaca, ponela ime vrhovne lože Jugoslavije, deset godina pre nastanka države Jugoslavije.
Aleksandra Klarić