Dragan Jovanović Danilov rođen je 1960.godine u Požegi. Studirao je na Pravnom i Filozofskom fakultetu u Beogradu, na grupi za istoriju umetnosti.Objavio je zbirke pesama: Euharistija (1990), Enigme noći (1991), Pentagram srca (1992), Kuća Bahove muzike (1993), Živi pergament (1994), Evropa pod snegom (1995), Pantokr(e)ator (1997), Glava harfe (s Divnom Vuksanović, 1998), Alkoholi s juga (1999), Koncert za nikog (2001), Homer predgrađa (2003), Gnezdo nad ponorom (2005), Memoari peska (2008), Moja tačna priviđenja (2010), Kad nevine duše odlaze (2011) Vino s vulkana(2012) i Simetrija vrtloga (2014). Romani: Almanah peščanih dina (1996), Ikonostas na kraju sveta (1998) Otac ledenih brda (2009) i „Talasi beogradskog mora“. Knjiga autopoetičkih eseja: Srce okeana (1999).Njegova poezija izazvala je kritičku recepcijuna italijanskom, francuskom, engleskom, bugarskom, rumunskom i slovačkom jeziku. Zastupljenje u antologiji New european poets (Grauwolf Press, Saint Paul, Minnesota, 2008). Učestvovao je na brojnim međunarodnim pesničkim festivalima. Održao je više samostalnih književnih večeri i čitanja poezije u Francuskoj.Dobitnik je književnih nagrada: „Brankove nagrade“, „Zmajeve nagrade“, nagrade „Vasko Popa“,„Branko Miljković“, „Meša Selimović“, Vitalove nagrade „Zlatni suncokret“, „Oskar Davičo“, nagrade Srpske akademije nauka i umetnosti iz fonda „Branko Ćopić“, „Prosvetine“,„Stevan Pešić“, „Risto Ratković“, „Jefimijin vez“, „Pesma nad pesmama“ „Zlatni prsten despota Stefana Lazarevića“, nagrade „Dimitrije Mitrinović“,„Laza Kostić“, „Momo Kapor“ i „Disovenagrade“ za celokupno pesničko delo. Dobitnikje međunarodnih književnih nagrada „Procreation“ i „Velika bazjaška povelja“. Zbirke pesama prevedene su mu na engleski, francuski, nemački, italijanski, grčki, bugarski, slovački, arapski, rumunski i makedonski jezik. Roman Ikonostas na kraju sveta objavljen je na mađarskom jeziku (Napkut Publishing House, Budimpešta 2006), Otac ledenih brda na makedonskom jeziku 2013, a Talasi beogradskog mora na engleskom jeziku.Danilov je i likovni kritičar i esejista. Autor je monografija o slikarima Vasiliju Dolovačkom,Ljubodragu Jankoviću Jaletu, RatkuLaliću, Predragu Vukičeviću, Željku Đuroviću i Zoranu Nastiću. Napisao je preko dve stotine tekstova za kataloge likovnih izložbi.
01.01.00
Politika
17.07.2002.
Najlepše pesme Dragana Jovanovića Danilova
Nova magija
Beogradska izdavačka kuća "Prosveta" obogatila je svoju antologijsku ediciju "Naj..". izborom poezije jednog od naših najboljih pesnika posebnog poetskog zvuka, Dragana Jovanovića Danilova. Izbor, sa kraćim predgovorom, sačinio je Jovan Zivlak, takođe pesnik specifične poetike, pa je tako "Prosveta" "Najlepšim pesmama Dragana Jovanovića Danilova" čitaocima učinila posebno intelektualno i duhovno zadovoljstvo.
Na predstavljanju knjige, u Galeriji knjižare "Geca Kon", u Knez Mihailovoj ulici u Beogradu, urednica "Prosvete" Ljubica Miletić naglasila je da je Jovanović Danilov još svojom prvom knjigom skrenuo pažnju književne kritike na sebe. Pesme ovog pisca označile su prelomni trenutak u srpskoj poeziji, jer se Jovanović Danilov "uslovno odrekao tradicije, prošlosti, istorije i svega što je činilo dotadašnju njenu poetiku". Kao "pesnik prezenta", kako je kazala Miletićeva, pesnik sadašnjosti, trenutka, pesnik čija odlika može biti sintagma "ovo i sada", Dragan Jovanović Danilov pesmu gradi od svakodnevice, narativnim iskazom, ali barokno, uzdižući na viši nivo upravo sliku trenutka.
Jovan Zivlak, kome nije bilo baš lako da među odličnim pesmama Dragana Jovanovića Danilova izvrši izbor za knjigu, pohvalio je gest "Prosvete" da ovog pesnika uvrsti u elitnu biblioteku "Naj.."., čime je učinila svojevrsni pozitivni presedan. Sve znamenite antologije srpskog pesništva, kazao je Zivlak, završavaju se Ljubomirom Simovićem, Milanom Komnenićem, Jovanom Hristićem... a mlađi pesnici i te kako zaslužuju da budu uvršćeni u antologijske izbore. Dragan Jovanović Danilov je samom svojom pojavom nagovestio da podriva jedan kanon, reči su Jovana Zivlaka. Jovanović Danilov peva o usamljenosti, o malom, o provinciji, o prekidu sećanja, svojevrsnoj egzistencijalnoj jezi pred svetom koji se raspao, i čije su sve konstrukcije, pa i konstrukcija istorije, pale.
Jovan Zivlak Dragana Jovanovića Danilova smatra postmodernistom sa vrstom uzmaka i istorijskom distancom, i stalnim zazivanjem mitova lepote i prirode koja, sada razorena, živi samo u sećanju pesnika. "Dragan Jovanović Danilov je jedna od najautentičnijih, najznačajnijih pesnika poslednje decenije kod nas, i ova je knjiga koncentrat njegove poezije", rekao je još Zivlak, konstatujući da će književna kritika imati novi zadatak da ponovo pročita njegove stihove. Treba uvideti, smatra Zivlak, da Dragan Jovanović Danilov utire put za generacije posle njega i za pesnike koji su ostali nepročitani. On je, uistinu, pesnik koji pokreće, pesnik obnove poverenja u poeziju. Danilovljeve stihove vole mladi, koji su osetili tu "novu magiju, modernu auru koja čini pesnika prosvećenim i estetizovanim subjektom našega života", reči su Jovana Zivlaka.
Dragan Jovanović Danilov je, konstatacijom da je ovo prvi izbor njegove poezije kod nas (objavljen je u Sarajevu, u Makedoniji, u Bugarskoj, i na francuskom jeziku), i da ima sve manji poriv da govori o svom radu, umesto novih reči, prisutnima u Galeriji pročitao svoje stihove iz knjige.
A. Cvijić