Tanja Kragujević rođena je 1946. u Senti, pitoresknom gradiću na Tisi, u Vojvodini.
Diplomirala je 1970, a magistrirala 1973. na Filološkom fakultetu u Beogradu, na grupi za Opštu književnost sa teorijom književnosti. Magistarski rad, posvećen jednom od najhermetičnijih i najznačajnijih srpskih pesnika Momčilu Nastasijeviću objavila je u formi eseja u uglednoj ediciji Argus, beogradske izdavačke kuće "Vuk Karadžić", 1976.
Prvu pesničku knjigu objavila je u dvadesetoj godini, u kolekciji "Prva knjiga", jednog od najstarijih i najznačajnijih izdavača u Srbiji ("Matica srpska", Novi Sad, 1966.) Od tada je publikovala šesnaest pesničkih zbirki.
Zastupljena je u više antologija savremene srpske poezije u zemlji i inostranstvu. Gostovala na festivalima poezije: Struške večeri poezije (Makedonija), Puškinovi dani poezije (Rusija), Trg pesnika, Budva (Crna Gora). Učestvovala u radu Književne kolonije u Sićevu (1994), i u nekoliko međunarodnih književnih projekata (Dictionary of the Street, Vienna, 2005 i drugim). Pesme su joj prevođene na engleski, nemački, španski, mađarski, holandski, bugarski, makedonski, slovenački, ruski, beloruski i esperanto.
Više od petnaest godina bavila se izdavačkim radom. Kao urednik jedne od značajnijih izdavačkih kuća u Beogradu kreirala je nekoliko zapaženih kolekcija savremene srpske i svetske književnosti, sabrana i izabrana dela domaćih i svetskih autora. U te poduhvate spada i uređivanje i prvo publikovanje na srpskom jeziku Izabranih dela Marine Cvetajeve (1990), kao i edicija Alpha Lyrae posvećena najznačajnijim imenima moderne svetske poezije, u kojoj su, između ostalih, objavljene pesničke knjige H. L. Borhesa, Filipa Larkina, Silvije Plat, Česlava Miloša, Janisa Ricosa, H. M. Encensbergera, Tadeuša Ruževiča, Josifa Brodskog, Vislave Šiimborske, Adama Zagajevskog, Čarlsa Simića i drugih.
Dobitnik je značajnih domaćih priznanja: za poeziju "Brankove nagrade" (1966) i nagrade "Đura Jakšić" (1993); nagrade "Isidora Sekulić" za esejistiku (1976); nagrade "Milan Bogdanović" za književnu kritiku (1996). Za književni i kulturni doprinos u Srbiji nagrađena je plaketom rodnog grada (1968) i Plaketom grada Beograda (1984).
Od devedesetih godina slobodan je umetnik. Posvećuje se intenzivnom čitanju: reka, gradova, ljudi, knjiga, verujući da je čitanje osnov svakog pisanja. Njeni eseji o domaćoj i svetskoj literaturi, emitovani na talasima Radio Beorada (Drugi program, posvećen kulturi) sakupljeni su u tri "Knjige čitanja", objavljene u Beogradu l994, 1997, 2001.
Knjigu eseja o savremenim srpskim pesnicima Božanstvo pesme (o poeziji značajnih savremenih srpskih pesnika (Miodraga Pavlovića, Ivana V. Lalića, Aleksandra Ristovića, Srbe Mitrovića, Dušana Vukajlovića i Nenada Šaponje) objavila je beogradska "Prosveta" 1999.
Pisanje neposredno poistovećuje sa traganjem za "spojenim sudovima života i poezije", ne samo kroz pesnički izraz, već i u posebnoj formi mikroeseja, čija se struktura i intonacija usredsređuju na pesnička otkrovenja (pa i poetsku odbranu) fenomena svakidašnjeg življenja i maksimalno redukovan prozni izaraz, iz čega je nastala autorki najsvojstvenija forma lirskog eseja. Knjiga Kutija za mesečinu, pisana u ovom duhu i objavljena 2003, kod malog ali veoma značajnog izdavača evropske orijentacije (Književna opština Vršac) pokazala se kao uspešna u negovanju ovog prosedea ujedno i veoma podsticajna za dalje stvaralačke opite u istom ključu.
Tanja Kragujević živi u Zemunu, gradu za dužinu jednog mosta udaljenom od Beograda, sa druge strane čuvenog beogradskog Ušća, gde Sava i Dunav isto tako, ali iz nešto drugačije perspektive, ocrtavaju povest reka i vidikâ, mir pejzaža i ritmove urbane kulture, drhteći nad vodama - poput igle kompasa, uperene na sve strane drevnog i savremenog sveta - ili pak nalik peru rečnog galeba, zarivenom u rečnik prirode i jezika.
01.01.00
Večernje novosti
29.08.2001.
KNJIGE ESEJA TANJE KRAGUJEVIC, U IZDANJU "PROSVETE"
Orfej iz teretane
Sa izostrenim umecem o sve vecem i sve nepomirljivijem raskolu izmedju fizickog i duhovnog sveta i znaka, Tanja Kragujevic u knjizi "Orfej iz teretane" traga za estetskim nijansama u raznolikim knjizevnim tekstovima. Cini to na znalacki, ubedljiv i obazriv nacin, poput modernog mikrohirurga, koji snabdeven osetljivim aparatima i iskustvima struke, u najsitnijim pojedinostima pronalazi zivotvorno sustastvo, rekao je juce na konferenciji za stampu Cedomir Mirkovic, urednik "Prosvete".
Ova knjiga eseja o stvaralastvu Oktavija Paza, D. M. Tomasa, Ronalda Harvuda, Kenzabura Oea, Pavla Ugrinova, Svetlane Velmar Jankovic, Gorana Petrovica, Lasla Blaskovica i mnogih drugih je trece delo iz serije "Knjiga citanja" Tanje Kragujevic. Govoreci o ovom izdanju, pesnikinja je istakla da "Orfej iz teretane" odrazava vreme knjizevnosti, kao slika jednog doba koje smo preziveli...
D. S.
01.01.00
Politika
29.08.2001.
KNJIŽEVNI ESEJI TANJE KRAGUJEVIĆ
Eros čitanja
"Orfej iz teretane" u izdanju "Prosvete" predstavlja, kao treća knjiga eseja, svojevrsno zatvaranje kruga desetogodišnjeg čitalačkog iskustva
Za svakoga ko piše nemoguće je da ne prati ono što pišu drugi. Ovo staro pravilo ne slede baš svi pisci, ali ono je umetnički kredo pesnikinje Tanje Kragujević, kojoj je upravo ovih dana objavljena treća knjiga eseja o proznim i poetskim delima svetskih i naših pisaca. Pod simboličnim nazivom "Orfej iz teretane" (izdavač beogradska "Prosveta"), knjiga otkriva u kojoj je zavidnoj meri Tanja Kragujević pažljiv čitač, vredni tumač i dobar književni analitičar.
Urednik i recenzent knjige, Čedomir Mirković, istaći će svojevrsno jedinstvo pesnika i čitaoca u Tanji Kragujević - autorka je pesnik vrlo osobene simbolike i pouzdani tumač tuđeg književnog dela. U svojim esejima (ima ih 40 u knjizi), Tanja Kragujević traga za "ličnom kartom" pisca, smatra Mirković, stvarajući obrazac poimanja književnosti, posmatrajući našu savremenu literaturu u okviru svetske, ali i obrnuto. U autorkinom esejističkom "rukopisu" oseća se potreba da se odredi strategija pisca u kojoj je sve sadržano: umetnost proističe iz odnosa istine i istorije, duše i sudbine, emocija i razuma. Svako normiranje je, prema stavu Tanje Kragujević, izneveravanje umetnosti, mišljenja je Čedomir Mirković.
Bavljenje knjigama svojih kolega Tanja Kragujević objašnjava potrebom koja vodi pisca, a to je da bude shvaćen. Polje čitanja jednog dela može se otvoriti na bezbroj različitih načina jer Eros čitanja prati stvaralački Eros, smatra Tanja Kragujević, koja "Orfejom iz teretane", kao svojom trećom knjigom eseja, zatvara krug desetogodišnjeg svojevrsnog čitalačkog iskustva. Birajući knjige za analizu, autorka je nehotice odabrala veliki broj dela naših žena stvaralaca, od pisaca do prevodilaca. Prema sopstvenom izboru, od eseja koje je ispisala, izdvaja one o Svetlani Velmar-Janković, Milici Mićić Dimovskoj, Juditi Šalgo, Divni Vuksanović, Bojani Stojanović-Pantović, Milki Lučić, Dubravki Savić, Ani Ristović...
A. C.