Tanja Kragujević rođena je 1946. u Senti, pitoresknom gradiću na Tisi, u Vojvodini.
Diplomirala je 1970, a magistrirala 1973. na Filološkom fakultetu u Beogradu, na grupi za Opštu književnost sa teorijom književnosti. Magistarski rad, posvećen jednom od najhermetičnijih i najznačajnijih srpskih pesnika Momčilu Nastasijeviću objavila je u formi eseja u uglednoj ediciji Argus, beogradske izdavačke kuće "Vuk Karadžić", 1976.
Prvu pesničku knjigu objavila je u dvadesetoj godini, u kolekciji "Prva knjiga", jednog od najstarijih i najznačajnijih izdavača u Srbiji ("Matica srpska", Novi Sad, 1966.) Od tada je publikovala šesnaest pesničkih zbirki.
Zastupljena je u više antologija savremene srpske poezije u zemlji i inostranstvu. Gostovala na festivalima poezije: Struške večeri poezije (Makedonija), Puškinovi dani poezije (Rusija), Trg pesnika, Budva (Crna Gora). Učestvovala u radu Književne kolonije u Sićevu (1994), i u nekoliko međunarodnih književnih projekata (Dictionary of the Street, Vienna, 2005 i drugim). Pesme su joj prevođene na engleski, nemački, španski, mađarski, holandski, bugarski, makedonski, slovenački, ruski, beloruski i esperanto.
Više od petnaest godina bavila se izdavačkim radom. Kao urednik jedne od značajnijih izdavačkih kuća u Beogradu kreirala je nekoliko zapaženih kolekcija savremene srpske i svetske književnosti, sabrana i izabrana dela domaćih i svetskih autora. U te poduhvate spada i uređivanje i prvo publikovanje na srpskom jeziku Izabranih dela Marine Cvetajeve (1990), kao i edicija Alpha Lyrae posvećena najznačajnijim imenima moderne svetske poezije, u kojoj su, između ostalih, objavljene pesničke knjige H. L. Borhesa, Filipa Larkina, Silvije Plat, Česlava Miloša, Janisa Ricosa, H. M. Encensbergera, Tadeuša Ruževiča, Josifa Brodskog, Vislave Šiimborske, Adama Zagajevskog, Čarlsa Simića i drugih.
Dobitnik je značajnih domaćih priznanja: za poeziju "Brankove nagrade" (1966) i nagrade "Đura Jakšić" (1993); nagrade "Isidora Sekulić" za esejistiku (1976); nagrade "Milan Bogdanović" za književnu kritiku (1996). Za književni i kulturni doprinos u Srbiji nagrađena je plaketom rodnog grada (1968) i Plaketom grada Beograda (1984).
Od devedesetih godina slobodan je umetnik. Posvećuje se intenzivnom čitanju: reka, gradova, ljudi, knjiga, verujući da je čitanje osnov svakog pisanja. Njeni eseji o domaćoj i svetskoj literaturi, emitovani na talasima Radio Beorada (Drugi program, posvećen kulturi) sakupljeni su u tri "Knjige čitanja", objavljene u Beogradu l994, 1997, 2001.
Knjigu eseja o savremenim srpskim pesnicima Božanstvo pesme (o poeziji značajnih savremenih srpskih pesnika (Miodraga Pavlovića, Ivana V. Lalića, Aleksandra Ristovića, Srbe Mitrovića, Dušana Vukajlovića i Nenada Šaponje) objavila je beogradska "Prosveta" 1999.
Pisanje neposredno poistovećuje sa traganjem za "spojenim sudovima života i poezije", ne samo kroz pesnički izraz, već i u posebnoj formi mikroeseja, čija se struktura i intonacija usredsređuju na pesnička otkrovenja (pa i poetsku odbranu) fenomena svakidašnjeg življenja i maksimalno redukovan prozni izaraz, iz čega je nastala autorki najsvojstvenija forma lirskog eseja. Knjiga Kutija za mesečinu, pisana u ovom duhu i objavljena 2003, kod malog ali veoma značajnog izdavača evropske orijentacije (Književna opština Vršac) pokazala se kao uspešna u negovanju ovog prosedea ujedno i veoma podsticajna za dalje stvaralačke opite u istom ključu.
Tanja Kragujević živi u Zemunu, gradu za dužinu jednog mosta udaljenom od Beograda, sa druge strane čuvenog beogradskog Ušća, gde Sava i Dunav isto tako, ali iz nešto drugačije perspektive, ocrtavaju povest reka i vidikâ, mir pejzaža i ritmove urbane kulture, drhteći nad vodama - poput igle kompasa, uperene na sve strane drevnog i savremenog sveta - ili pak nalik peru rečnog galeba, zarivenom u rečnik prirode i jezika.
23.02.07
Vlasnici kuća na vetru
Tanja Kragujević
Ovih dana novosadskoj književnoj publici predstavila se pesnikinja i esejistkinja Tanja Kragujević i to sa dve nove knjige:“Žena od pesme“(KOV) i „Svirač na vlati trave“ („Agora“ Zrenjanin). Prva je zbirka pesama, a drugoj su sabrani eseji o srpskim pesnicima.
Za četiri decenije stvaralaštva objavila je 16 poetskih zbirki i sedam knjiga eseja. I u jednoj i u drugoj književnoj formi, Tanja Kragujević je izraziti liričar. Poeziju doživljava kao „susret jedne senzibilnosti sa drugim senzibilnostima“. NJeni stihovi i eseji dosta su nagrađivani i prevođeni. U knjizi malih eseja“Kutija za mesečinu“, napisala je „Jezik je, zapravo, mesto gde sve imam“.
Već deceniju i po ste slobodna umetnica. Šta vam taj status donosi -u stvaralačkom i u egzistencijalnom smislu? Može li se kod nas živeti od pisanja?
- Kada sam se opredelila za status slobodnog umetnika, pri kraju takozvane radne karijere, bilo je podjednako loše, svuda- priseća se naša sagovornica. - U međuvremenu se, na žalost, ništa kapitalno, ni bitno, čak ni minimalno nije poboljšalo ili unapredilo u položaju pisaca. Naprotiv. Uvećana je dramatična neophodost da se na tome radi. Od pisanja je i inače teže živeti nego od drugih zanimanja (knjiga nije uvek i samo roba) . U vremenima svakovrsnih preloma i krupnih promena kod nas, sva radna, stvaralačka i egzistencijalna iskustva su traumatična.
Istina je da umetnik može, i mora, biti na ivici, na margini. U svemu, a ipak po strani. On je, pak, u tom osnovnom dvoznačju, posednik ničega. Kuće na vetru. Pitanje potpuno nerešenih normi društvenog valorizovanja učvršćuje ga ne samo u tom subjektivnom uverenju, već i doslovno tragičnom egzistencijalnom položaju.
Sa kakvim osećanjima danas dolazite u Novi Sad, gde vam je pre četiri decenije objavljena prva knjiga pesama?
- Grad moje prve knjige, prvih književnih saradnji. Od tog vremena uspostavljene veze još traju, a čini me srećnom što nastaju i nove. Dugogodišnji sam, takoreći višedecenijski saradnik Letopisa Matice srpske, kao i časopisa „Polja“. I moji čitaoci, ili kritičari čija su mi mišljenja značajna i podsticajna, Novosađani su. Pesnici koje sa velikim zanimanjem pratim, o kojima ponekad i pišem, odavde su. Pa i izdavač moje nove esejističke knjige, čija su mi ohrabrenja, dok je nastajala, mnogo značila, novosadski je pesnik. Sa svima njima sam u živom kontaktu i dijalogu - i u Beogradu, gde često dođu, i Zemunu, gde inače živim - i na zajedničkim književnim okupljanjima, pa u i stalnoj prepisci.
Novi Sad je idealna duhovna mera izumeđu mira moje rodne, severne Panonije, i velegradske bučnosti. Podsticajna, dijaloška živost, kreativnost, i neka, da ne budem patetična, ali ipak - duhovna elegancija. Zlatni presek.
Za poštovanje autorskih prava
Pesnik je sam „preduzeće“: stalno nastojanje, samoulaganje, pregnuće, usavršavanje. Ili, kreativna radionica. Nemoguća formula - uložiti sve, i sem objavljene knjige, možda i svesti o važnim kreativnim sponama sa savremenicima, nemati ništa. U potpunoj praznini koja se tiče obaveza spram autora, koje ne ispunjava niko, dok na njih pada još i veće, enormno breme. Bilo bi vredno uslovnog normativnog početka, poštovati autorska prava, za publikovana dela, radio i televizijske izvođenja, antologijske i druge izbore. Početi doslovno od početka. Pa i time što će se u haotičnim i prebukiranim instancama istovremenog postojanja onoga što je kulturna scena i tržište, naći usaglašeniji i izoštreniji kriterijumi.
Rekoste da je za vas čitanje - osnov svakog pisanja. Šta danas volite da čitate?
- Mislim na osnovnu, i univerzalnu, književnu pismenost. Poznavanje književnosti, a ne samo pogled na trenutnu literarnu scenu. Ili obratno. Jedno bez drugog nije dovoljno potpuno. I nikada nije dovoljno. To je neprekidno testiranje vlastitih potreba i nastojanja, lični barometar, koji nagoni da povremeno proverimo kolika je aktuelna temperatura jedne književne klime, koje su njene tendencije i dometi, ali i šta je zapravo konstantna barometarska crta, čak i kad od nje želimo, u nekoj svojoj meri, odstupiti. Tu su, za svakoga pisca, njegova književna sabraća, neki trenutak estetičkog predaha, pa i sveukupne utehe - zašto i tako ne reći - jer ima i vremena neutešnih. Tu su, uostalom, i pesnikovi podstrekači, bilo da su istomišljenici ili oponenti.
No, ipak, u samoj suštini, pesnik je sam pokretač svog univerzuma. I sam u životnom mnoštvu. „Čitanje“ je stoga višeznačno, kompleksno. Čitam pejzaž koji se ukazuje mom zemunskom vidiku, čitam moje reke, Tisu i Dunav, svakodnevne situacije, uslovljenost i bezuslovnost čovekovog postojanja, ovde, ili ma gde, uvek i svuda. To je neka vrsta kontemplativnog odnosa, koji mi posredno saopštava ko sam, i koji, uz neposredne uvide, oblikuje moju stvaralačku optiku i moj pesnički glas.
Koliko su žene-pisci danas važne i zastupljene na domaćoj književnoj sceni? Šta se promenilo u odnosu na šezdesete, kada ste vi počinjali?
- Spisateljice čine našu književnost, kao pisci, ne samo kao neka vrsta dokaza o retkosti, koja privlači pažnju kad remeti pravilo. Danas su dometi, učinci i značaj proze i esejistike Svetlane Velmar- Janković, autorska pisma LJubice Arsić, Radmile Lazić, Ane Ristović, da izdvojim samo neka imena, čineći nepravdu drugima, nešto sa čim ova književnost kao korpus, kontinuirano računa. Jedna usaglašenija scena obavezujuće i neophodne različitosti, rekla bih, jedna paradigma. Uostalom, kakvo bi poetsko sazvežđe, u svetskim okvirima, bilo bez Šimborske!
Radmila Lotina