01.01.00
Politika
27.01.2003.
NOVO U KNJIŽARSKIM IZLOZIMA
Staro srpsko rudarstvo
Delo Sime Ćirkovića, Desanke Kovačević-Kojić i Ruže Ćuk. - Milenka Cica Čolović - pripovetke. - Rajko Petrov Nogo: "Antologija srpskih junačkih pjesama". - Milan Nikolić: "Nemoć apokalipse"
Na zauzimanje akademika Dejana Medakovića, troje uglednih istoričara srpske srednjovekovne istorije napisali su studiju "Staro srpsko rudarstvo" (izdavači su "Prometej" iz Novog Sada i Vukova zadužbina iz Beograda). Dr Ruža Ćuk autor je poglavlja o antičkom i slovenskom nasleđu, dolasku Sasa i usponu Brskova, otvaranju rudnika u XIV veku, proizvodnji srpskih rudnika, dok je akademik Sima Ćirković pisac poglavlja o rudnicima i rudarskim poslovima, preduzetništvu i rudarskom pravu, o ekonomiji rudarskog poslovanja, zamiranju srednjovekovnog rudarstva i završnog poglavlja o rudarstvu u razvoju zemlje. Akademik Desanka Kovačević-Kojić autor je tekstova o rudnicima u prvoj polovini XV veka, o srpskim rudnicima u evropskoj proizvodnji srebra, o rudarstvu u privredi zemlje, a sa akademikom Ćirkovićem napisala je i tekst o rudnicima u drugoj polovini XV veka.
U završnom razmatranju "Rudarstvo u razvoju zemlje", akademik Sima Ćirković kaže da je samo u prvoj polovini XV veka u rudnicima Novo Brdo, Trepča i još nekim u okolini, bilo popisano 5.733 rudara, a procenjuje se da ih je u svim rudnicima bilo između 10.000 i 20.000...
Manjine na Balkanu
Obimnu studiju o manjinama na Balkanu napisao je dr Žarko V. Obradović, a objavio beogradski izdavač "Čigoja". Ovo je do sada najopsežnija studija o ovoj uvek aktuelnoj temi.
Obradović najpre razmatra pojam i opšti pravni okvir položaja manjina, a potom govori o istorijskom razvoju manjinskog pitanja u odnosima balkanskih država, zatim o manjinama u sistemu društva naroda i o pitanju manjina u odnosima balkanskih država posle Drugog svetskog rata. U tom poglavlju posebno su zanimljiva iscrpna razmatranja jugoslovensko-albanskih odnosa, potom jugoslovensko-bugarskih, grčko-turskih, pa grčko-albanskih odnosa, bugarsko-turskih odnosa i, najzad, rumunsko-mađarskih odnosa. Pitanje položaja i prava pripadnika različitih manjina na Balkanu, tvrdi Obradović, "pojavilo" se početkom XIX veka u procesu stvaranja samostalnih država i traje, sa manjim ili većim intenzitetom, već skoro dva veka. Bilo je razmena stanovništva, nasilnog iseljavanja, ali i prinudne asimilacije. Na Balkanu je na izmaku ćć veka živelo oko 226 miliona stanovnika, a među njima su 23,5 miliona predstavnici različitih manjina (88 etničkih grupa).
Nemoć apokalipse
Kragujevačka "Nova svetlost" objavila je knjigu Milana Nikolića "Nemoć apokalipse" (Zapisi o dobru i zlu). Nikolić (1935) poznati je pesnik, esejista, prevodilac sa ruskog jezika i pozorišni kritičar, a u ovoj knjizi on govori o tzv. "životnim sitnicama" koje, kako veli, više nego "krupnice", čine naš život, bilo da ga ulepšavaju ili zagorčavaju. A nekim zapisima Nikolić je dodao i pesme - kao svojevrsni komentar, iako su nastale mnogo ranije i nezavisno od zapisa. Zanimljivo komponovana knjiga koja se i čita sa zanimanjem.
Beogradska "Prosveta" štampala je drugo izdanje knjige Milenke Cice Čolović "Kad trave govore". Retki su pisci priča koji dožive drugo izdanje za veoma kratko vreme, a Cica Čolović je pripovedač "jedinstvenog osećanja života" (kako kaže književni kritičar Čedomir Mirković) pa se njena knjiga doživljava i kao roman, neka vrsta "Pljevaljske hronike".
"Pisma provincijalcu", poznato delo Bleza Paskala, objavio je "Plato", u prevodu sa francuskog jezika Mire Vuković. U delo koje govori o veri i moralu, u formi epistole, Paskal piše izmišljenom prijatelju u provinciji o raspravama koje se vode u Parizu u 17. veku, kao i o progonima učenih ljudi od strane crkvenih vlasti. Ukupno devetnaest pisama, kako ističe prevodilac - "krepila su sve snažniju osudu jezuitskog reda i pružila opravdanje njegovom kasnijem ukidanju u više zemalja".
Rajko Petrov Nogo sačinio je "Antologiju srpskih junačkih pjesama", a objavilo ju je Srpsko prosvjetno i kulturno društvo "Prosvjeta" (Srpsko Sarajevo-Pale). U predgovoru Rajko Petrov Nogo ističe, između ostalog, da su zbegovi i seobe sudbina srpskog naroda, način opstanka, vera da, kako kaže Andrić, na kraju svih krajeva postoji neka nada, da će iz tog komešanja i haosa, ustaničkog meteža i pomrčine biti nekog višeg "poznanija prava". U knjizi su najlepše među najlepšima srpske narodne junačke pesme, naša klasika jedina i prava, kako kaže u pogovoru vrsni stručnjak za narodno stvaralaštvo prof. dr Ljubomir Zuković.
R. Popović