Dž. M. Kuci spada u red vrhunskih romansijera, ne samo svoje domovine, Južnoafričke Republike, nego i svetske književnosti na engleskom jeziku. Rođen je u Kejptaunu, 1940, gde je završio studije matematike i književnosti. Doktorat iz lingvistike radio je u SAD. Danas je profesor opšte književnosti na Univerzitetu u Kejptaunu. Od 1974. objavio je osam romana i više knjiga eseja. Dvostruki je dobitnik je Bukerove nagrade (1983. i 1999) i Nagrade grada Jerusalima (1987), kao i brojnih drugih književnih priznanja u Južnoj Africi, Velikoj Britaniji, Francuskoj i SAD. Paideia je objavila tri njegova dela: Sramota, Dečaštvo, Životi životinja.Dobitnik Nobelove nagrade za 2003. godinu.
10.12.05 Pobjeda
Autobiografska fikcija
Mladosti / Zemlje sumraka, Dž. M. Kuci
Izdavačka kuća "Paideia" koja je prva domaćoj čitalačkoj publici predstavila Yona Malkolma Kucija dobitnika Nobelove nagrade za književnost 2003. godine, nedavno je publikovala dvije njegove knjige, autobiografsku fikciju "Mladost" i njegov prvi roman "Zemlje sumraka".
"Mladost" je nastavak već ranije objavljene novele "Dječaštvo" u kojoj je opisao svoje djetinjstvo u Južnoj Africi. U novoj autobiografskoj knjizi koja ima elemente fikcije Kuci opisuje svoja iskustva kada se kao tek diplomirani matematičar i anglista obreo u Londonu na početku šezdesetih godina. Urednica edicije Arijana Božović koja je prevela sve prethodne Kucijeve knjige, navela je da je ovo djelo prevela profesor anglistike u Nišu Lena Petrović. Kuci je ovo djelo napisao tek 2002. godine i sa dovoljne vremenske distance posmatra sebe kao smotanog i zbunjenog mladog čovejka koji sanja da bude pisac i veliki Don Žuan, a hleb zarađuje radeći kao skromni programer. Božović je primijetila da se Kuci, koji veoma voli Beketa, na način svojstven ovom velikom piscu, služi apsurdnim humorom kada opisuje dogodovštine svog glavnog junaka . To je, prema ocjenama kritičara, klasični "bildungs roman" to jest roman o odrastanju, ali na jedan kucijevski način koji daje glavnog junaka kao negativca, ali simpatičnog i pomalo donkihotovskog. Drugo djelo je, kako je objasnila Božović, sastavljeno iz dvije
novele, prva se bavi sudbinom Amerikanca Juyina Dona propagandiste koji
svoj talenat koristi da bi propagirao rat u Vijetnamu dok je junak druge Bur Jakobus Kuci koji u 18. vijeku stiže u Južnu Afriku kao istraživač ikolonizator. Dva lika povezuje njihova istovjetna želja da "civilizuju divljake" donoseći im imperijalističke gospodare. Podsjetimo, Kuci je tokom boravka u SAD početkom 70- tih aktivno učestvovao u demonstracijama protiv rata u Vijetnamu i milje u koji smješta priču mu je veoma poznat a priča o mogućem pretku jer imaju zajedničko prezime takođe je dio njegove baštine...
07.12.05 Danas
Mladost u zemlji sumraka
Mladost / Zemlje sumraka, Dž. M. Kuci
Dva romana nobelovca Dž. M. Kucija objavila je ovih dana izdavačka kuća Paideia. Reč je o romanu "Mladost" i dvema povezanim novelama, koje zajedno čine romanesknu tvorevinu "Zemlja sumraka". Obe knjige sa engleskog je prevela Lena Petrović. "Mladost" je nastavak autobiografske fikcije započete u noveli "Dečaštvo". Okosnicu radnje čine ljubavni i svi drugi usudi jednog provincijalca iz Kejptauna, koji stiže u London naoružan diplomama angliste i matematičara. On želi da postane pesnik kao što su Paund ili Eliot, a žudi i da bude slavni Kazanova. No, u hladnom Londonu, najlepše časove će provesti u biblioteci. Londonski Gardian ovo delo je nazvao "traganjem za nežnošću". Takođe, ova knjiga je i Kucijevo traganje za smislom. Ovaj "bilsungs roman" ili "portret umetnika u mladosti" još jedno je, kaže "Harpers", Kucijevo remek-delo.
"Zemlja sumraka" delo je u kome je kritika pronašla odjeke Konrada, Nabokova, Goldinga. No, po intenzitetu, jasnoći, snazi i senzibilitetu, ovo jeste osoben, hipnotički Kucijev glas. "Zemlju sumraka" čine dve tematski povezane novele. Prvu pripoveda Amerikanac Judžin Don, tvorac propagande za rat u Vijetnamu, a drugu Bur Jakobus Kuci, megalomanski istraživač zaleđa Rta dobre nade u 18. veku. Ove dve ispovesti povezuje ista, crnohumorna nit. Roman je osvojio južnoafričku nagradu Mofolo-Plomer.
S. Domazet