Zoran Lj. Nikolić (1967), novinar i publicista, od 1997. godine radi za Večernje novosti. Prvu knjigu Beograd ispod Beograda (zajedno sa dr Vidojem Golubovićem) objavio je 2002. godine. To istraživačko delo, koje se bavi zaboravljenim podzemnim objektima i drugim tajnama koje se kriju ispod prestonice, za kratko vreme doživelo je sedam izdanja i često je na vrhu lista čitanosti.
Tri godine kasnije, 2005, kao autor potpisuje knjigu Masonski simboli u Beogradu koja istražuje tragove koje su u glavnom gradu ostavili slobodni zidari i koja već ima tri izdanja i značajan broj čitalaca.
Aprila 2007. godine iznenađuje publiku satiričnom knjigom Globalizacija za neupućene koja se na sarkastičan način bavi današnjicom, da bi se 2010. godine ponovo vratio istraživačkom novinarstvu i publicistici, ovog puta sa Mirkom Radonjićem, objavljujući knjigu Tajna Novog Beograda. Tokom 2011. godine objavio je i zbirku poezije Dekada, a Grad tajni mu je prvi roman.
19.05.04 Glas javnosti
Istorija BG podzemlja
Zoran Nikolić, Vidoja Golubović: "Beograd ispod Beograda"
Andergraund "Beograde" koje su, ispod ovog po kome hodamo, gradili svi narodi od Rimljana do danas, svedoči i o kontinuitetu grada
Knjiga Zorana Nikolića i Vidoja Golubovića "Beograd ispod Beograda" za dve godine doživela je četiri izdanja. Za knjigu koja nije senzacionalna na prvi pas, sa lokal-metropolnom temom, nastaloj u vreme poraza maksidržavnih "odavdedotokija" budalaština, sa dosta suve faktografije, ovo je ipak senzacionalna vest. Ili, nije sve izgubljeno.
Podzemni "Beogradi" koje su, ispod ovog po kome hodamo, gradili svi narodi od Rimljana do danas, prema rečima arhitekte Aleksandra Ivanovića, svedoči i o kontinuitetu grada, a svakako nije nezanimljivo i saznanje da kada šetate Knez Mihailovom idete pravcem koji je odredio neki rimski "urbanista", a netaknut ostavio i njegov turski "kolega" iz 15. veka, i začudo, ovi savremeni.
Promocija knjige, u stvari, više izraz zahvalnosti autora, održana je u "prigodnom" okruženju - u Rimskoj dvorani Biblioteke grada Beograda, sa ostacima južne kule na ulasku u rimski logor od pre tričavih 20 vekova i vidljivim cevima rimskog vodovoda.
Prema rečima istoričara Predraga J. Markovića knjiga, pored izuzetno utemeljene faktografije, nosi nepatvoreno oduševljenje autorskog dvojca belim gradom, i kao takva, menja našu perspektivu. Istražujući podzemne, autori su nam istovremeno otkrivali istorijske dubine Beograda i sudbinu njegovih stanovnika.
Beograd ispod Beograda jesu lagumi, bunari, podrumi, zaboravljena groblja, njegova podzemna mapa je gusto isprepletena, od tajnih tunela ispod Ulice cara Dušana, Tadeuša Košćuška, Karađorđeve, Kosančićevog venca, pećina ispod Pariske, bunara u Ruzveltovoj, podzemnih prolaza na Čukarici, zaustavljene reke ispod Autokomande, rimskog vodovoda kod Cvetkove pijace, pa sve do Malog Mokrog Luga.
Knjiga Zorana Nikolića i Vidoja Golubovića opremljena je odličnim fotografijama Dragana Milovanovića, a osim o nekadašnjem Beogradu, posredno je ispričana priča i o ovom današnjem koji o svojoj prošlosti mnogo ne zna i ne brine.
T. Čanak
05.09.03 Politika
Sa izdavačke trake
Izdavačka kuća "Službeni list SCG" objavila je nedavno treće dopunjeno i izmenjeno izdanje knjige "
Beograd ispod Beograda" autora Zorana Lj. Nikolića i dr Vidoja D. Golubovića. Reč je o istraživanju nepoznatih podzemnih objekata ispod Beograda koje je, kako kažu autori, pokušaj da se razume njegova nesvakidašnja istorija. Pažnja autora bila je isključivo usmerena na zdanja ispod zemlje ili njihove ostatke, koji su u velikoj meri određivali Beograd. Evo samo naziva nekih poglavlja: Napušteno podzemlje Kosančićevog venca; Šta bi sve mogao da "ispriča" Rimski bunar; Tašmajdan podzemni grad; Bunkeri koji su nadživeli ratove...
Pesnik Dimitrije Milenković objavio je knjigu "Ushit i san" u kojoj su se našle izabrane i nove ljubavne pesme 1953- 2003. Izdavač je "Zograf" iz Niša, a za uzbudljiv poetski svet Dimitrija Milenkovića Mirjana Mihajlović u pogovoru kaže da ovaj naš poznati pesnik pripada onoj malobrojnoj grupi pesnika koja nije provocirana dnevnim događajima, i koja nije podlegla zahtevima "ograničene estetike". Onoj grupi, dakle, "koja stvara svevremensku poruku nemirenja i ostvaruje suštinu pravog poetskog iskaza..". U tišini rodnog Niša, pesnik Dimitrije Milenković, kaže Mirjana Mihajlović, gradio je i izgradio svojevrsno poetsko zdanje koje pleni dubokim damarima ponornog i nebeskog, prefinjenim tkanjem misli, osećanja i blagotvornih vizija.
Niška "Prosveta" objavila je antologiju francuske priče XX veka pod naslovom "
Drugo oko", u izboru i prevodu Rista Lainovića. Iako je svaki izbor neizbežno "proizvod ukusa i mogućnosti", ova mala antologija ipak stoji na koricama knjige, celovito predstavlja francusku pripovetku dvadesetog veka. Zastupljeni su svi književni pravci i strujanja kojima se prozno stvaralaštvo u Francuskoj kretalo i kojima je pokretano u prošlom veku. Predstavljeni su po jednom pričom relevantni pisci prošlog veka, od Kolet, i Pjera Lotija, preko Joneska, Turnijea, Mišela Sera do Alena Kloda Žikela.
Izdavačka kuća "Filip Višnjić" objavila je knjigu novinara i urednika "Večernjih novosti" Pera Simića "
Srbija zemlja neobjašnjiva", koja donosi, kako stoji u podnaslovu, svedočanstvo o lomovima i samosatiranju. Naime, autor polazi od teze da dugotrajne muke i nevolje Srbije ne počinju od Miloševićeve vlasti, već odmah posle Drugog svetskog rata, u Titovoj Jugoslaviji. Pero Simić otkriva i neke detalje ondašnjih tabu tema, od kojih je jedna likvidacija desetina hiljada uglednih i čestitih Srba. Tačan broj se nikada neće znati, kaže autor, jer je veliki broj dokumenata uništen. Svaka Simićeva tvrdnja potkrepljena je dokumentima iz najrazličitijih arhiva, među kojima su i Ruski državni arhiv socijalno-političke istorije i Arhiva nekadašnjeg KGB.
A. C.