22.05.04 Pobjeda
Agonija ljubavnog fluida
Irvin Jalom: "Kada je Niče plakao"
Austijanac i profesor psihijatrije Univerziteta Stanford, Irvin D. Jalom, poznat je po nekoliko značajnijih udžbenika iz psihijatrije među kojima je i bestseler "Teory and Practice of Group Psichoterapy". Knjiga "Kad je Niče plakao", po njegovim riječima je roman o opsesiji koja je zavladala glavnim protagonistima romana, velikim Fridrih Ničeom i Jozefom Brojerom, austrijskim doktorom i vjesnikom moderne psihijatrije. Radnja se dešava 1882. godine, nakon Brojerovog liječenja Berte Papenhajm (Ana. O). Tu agoniju ljubavnog fluida u romanu preusmjerila je iznenadna pojava Lu Salome, odnosno fatalna opsesija Ničeovog Erosa koja se pojavljuje zabrinuta za njegovo zdravlje, iscrpljeno migrenama, samoćom i suicidnim namjerama. Salome pronalazi Brojera i skrivajući od znanja Ničea, opčinjava ga svojom ljepotom i nagovara ga da primi Ničea na liječenje. Brojer postaje posljednja šansa filozofu čije riječi tek treba svijet da čuje, govorila je Salome. Nakon pristanka da primi Ničea u svoju ordinaciju, započinje najsnažnija čar ove knjige, a nju pokreću impulsi razgovora koji slijede između njih dvojice. Ispostavlja se da pacijent nije Niče, već postaje doktor Brojer.
Sigmund Frojd, mladi student koji u knjizi dijaloški namiguje ingeniozne misli, sa druge strane ordinacije ostaje samo učenik pomalo uplašenog Brojera, koji sada pokušava da se odupre takvom statusu Ničeove dekonstrukcije.
Iza atmosfere fikcije koja je helijum ovog djela, očuvana je istorija susreta Ničea i Lu Salome kod njihovog prijatelja Paula Rea, proljeća 1882. godine. Poznat je takođe ljubavni odnos koji se probudio nakon tog susreta, pa su sva pisma u ovom romanu zapravo autentična Ničeova priznanja te ljubavi, pretvorena u "privlačnu mržnju" kojoj je dugo robovao. Uticaj njegove sestre Elizabet je takođe prikazan ovom knjigom, te čitalac jasno uviđa da je i ona bila razlog njegove višegodišnje depresije, odnosno udaljenosti od voljene Salome. Niče, impozantni filozof "Volje za Moć", 1889. godine je nepovratno zarobljen progresivnom paralitičkom demencijom, formom tercijalnog sifilisa, čiji je smrtonosni kolaps uslijedio davne 1900. godine.
Dinamičko strujanje zanimljive naracije zaslužno je takođe i Irvinovom pohađanju kurseva o Ničeu, fenomenologiji i njemačkoj klasičnoj filozofiji na Univerzitetu Stenford, pa je realistični dojam literalnog susreta sa velikanima Beča dodatan razlog čitanja ove sjajne i nezaboravne knjige.
Vuksan Vuksanović
01.01.00
Vreme
10.10.2002.
Kad je Niče plakao, Irvin D. Jalom
Bič usamljenosti
Beograd, Plato, 2002, prevela Olivera Živanović
Ni posle svih društvenih promena koje uvode i obezbeđuju slobodnije ponašanje ne bi bilo manje iznenađenje da neki filozof, ili barem profesor filozofije, pristane da se slika kako vuče kola dok nad njim bičem zamahuje mlada, lepa žena, naročito ako je studentkinja. Ipak, Niče je, prihvatajući svog prijatelja Pola Rea u isti jaram kojim upravlja čuvena intelektualna zavodnica Lu Salome, upravo to učinio. Stvar je dovoljno izazovna, pa čak i zagonetna, da premašuje neku uobičajenu predstavu o opčinjenosti i zanosu. Ima u njoj nešto više literarno nego biografsko, nekmoli filozofsko.
S druge strane, poznato je da su se Niče i Frojd ? a Lu Salome će nedugo posle te fotografije biti jednako fatalan izazov i u krugu psihoanalitičara ? sreli u svojoj lektiri, pre svega čitajući Šopenhauera, ali isto tako i Dostojevskog, Šekspira i grčke tragedije. Napokon, i jedan i drugi otkrivali su jednu dublju stranu čovekove ličnosti, ono zatamnjeno svojstvo duše i karaktera koje pokreće sve strasti i odlučujuće utiče na čovekovo mišljenje i delanje. Iz dva različita ugla oni su potresli duhovnu istoriju čovečanstva na svršetku XIX veka i svojim uvidima, ali i osobenim stilom, otvorili nove mogućnosti razumevanja i razmišljanja, tumačenja i samosaznanja.
Dovoljno je, prema tome, zamisliti ova dva susreta, jedan stvarni i jedan duhovni, pa da se ukaže široko polje mogućnosti od kojih lako nastaje zanimljiva priča. Upravo to nastoji da postigne parabiografski roman Irvina Jaloma, profesora psihijatrije na Stenfordu. Jalom je, oslanjajući se na ono što se moglo dogoditi, "dogradio" i mistifikovao 1882. godinu šaljući Ničea u Beč da spas od nepodnošljive, psihotične usamljenosti potraži u začecima psihoanalitičke procedure koju uvodi Frojdov mentor i prethodnik, doktor Jozef Brojer. Frojd ostaje u drugom planu, ali je utkan u priču tako što se naslućuje da će se iz ovog slučaja i analize izroditi nešto posebno. To je efektno rešenje, kao što je dobro zamišljen, premda ne i tako uspešno realizovan, obrt u kojem Niče analizira Brojera pokazujući dvostruko delovanje psihoanalize. Ako nije stvaran, nego moguć, ovaj događaj koji je Jalom strpljivo izgradio i popunio biografskim materijalom, sa stanovište duhovne istorije uverljiviji je nego da se zbilja odigrao. Jedino je rasplet u jednostavnosti samosaznanja manje uzbudljiv no što bi to ideje nihilizma obezbeđivale, ali Jalom je psihijatar, zar ne. Utoliko je više na strani duše nego duha, pa i Ničeovu figuru mora da okuje u razmere ljudske patnje više nego prometejske i sokratovske filozofske misli.
Neki bolji znalac istorije filozofije i psihoanalize mogao bi da očekuje više, a neko čiji je pogled na književni doprinos i filozofiji i psihoanalizi oblikovan ne samo između Zveva i Prusta, Dostojevskog i Mana ili Kafke i Beketa nego u celini onoga što nude klasici svetske književnosti mogao bi da traži više pripovedačkog dara no što ga Jalom ima. Ipak, ovaj američki profesor ume da priča i priču učini zanimljivom, a to što je jednostavan i poučan, može biti i vrlina ove knjige za onoga ko se u stvarima nihilizma i psihoanalize ne razabire sasvim. Naprotiv, upravo će taj čitalac, ostavljen da luta između ljubavi i odbojnosti, želje i strasti, potrebe i osujećenosti, između drame samorazumevanja i pretumačivanja čitave istorije mišljenja, moći da u ovoj lektiri pronađe neku vrstu uvoda u jedno povlašćeno polje duhovne istorije čovečanstva u kojem uvek ima mesta za onoga ko traga i stremi, kojem običnost običnog nije dovoljna. Roman Kad je Niče plakao zato je već posle nekoliko nedelja postao jedna od najbolje prodavanih knjiga u našim knjižarama, što samo pokazuje da nije jedini put do bestselera kroz skandal i trač ili kroz uporno medijsko uzdizanje nekih izobličenih i priprostih osoba koje su nešto načule i baš bi htele da budu fam fatal, a još bi i da pišu. Prosvećujuće dejstvo priče i pričanja neka je vrsta pomoći da se čitalac zaštiti i istovremeno slika jednog drugačijeg izdavačkog usmerenja.
Aleksandar Jerkov