Milan Ristović (autor)
Obicni ljudi su stanovnici donjih spratova istorijske stvarnosti. Bili su predugo osudjeni na prokletstvo sumarnog, neindividualnog, neizdiferenciranog posmatranja. Apstrahovanje (sazimanje) pojedinacnih istorijskih iskustava i mesta svakog od njih u stvaranju zajednickog, lisava nas jedne vazne dimenzije u spoznaji proslosti. Ulazak u svet obicnih zivota, brzo pruza dokaze o njihovoj osobenoj dramatici, potire proizvoljne i neutemeljene kvalifikacije o neherojskoj dimenziji, beznacajnosti male istorije i njenoj inferiornosti u odnosu na veliku.
Medjutim, ovaj skrajnuti prostor proslosti i njegovo dublje upoznavanje, pruzaju zadovoljstvo spoznaje slozenosti, punoce i nedeljivosti velike pozadine i okruzenja (politickog, drustvenog, ideoloskog, civilizacijskog, geografskog), i mesta svake licnosti, bez obzira na velicinu uloge koja joj je bila dodeljena.
MILAN RISTOVIC
Milan Ristovic (Pristina 1953), vanredni je profesor na Katedri za Opstu savremenu istoriju Filozofskog fakulteta u Beogradu. Pored veceg broja kracih radova objavljenih u domacim i stranim casopisima, autor je tri monografije: Nemacki novi poredak i Jugoistocna Evropa 1940/41 - 1944/45. Planovi o buducnosti i praksa, VINC, Beograd 1991, U potrazi za utocistem. Jugoslovenski Jevreji u bekstvu od holokausta 1941-1945, Sluzbeni list, Beograd 1998, i Dug povratak kuci. Deca izbeglice iz Grcke u Jugoslaviji 1948-1960, Udruzenje za drustvenu istoriju, Beograd 1998. Glavni je urednik Godisnjaka za drustvenu istoriju
Ostali naslovi iz oblasti: Istorija
Izdavač: Geopoetika; 1999; Broširani povez; ćirilica; 134 str.;