"Srbija zemlja neobjašnjiva" Pere Simića i "Ratna pošta" Miroslava Josića Višnjića
Dva naslova naizled različita po opsegu vremena koji zahvataju - "Srbija zemlja neobjašnjiva" Pere Simića i "Ratna pošta" Miroslava Josića Višnjića, predstavljena su u nedelju u Biblioteci grada, u okviru Dana "Filip Višnjić".
- U Simićevom tekstu zapaža se ona euripidovska veština da se odabere podatak krcat značenjem. - istakao je na promociji profesor Nikola Milošević. - Mogao bi da služi kao priručnik za političare i sve misleće ljude, mada je ovi prvi verovatno neće čitati. To je istorija Titovog doba kao i istorija Srbije u tim strašnim danima. Upravo u to vreme je počela politika sistematskog zatiranja srpskog identiteta, i nastavlja se i danas.
Autor je dodao da mu je namera bila da napiše oporu istorijsku priču, ali da je shvatio da njene poslednje stranice dobro zalaze u sadašnjost, kao i da ovaj deo naše prošlosti nije iza nego izpred nas.
"Ratnom poštom" Meroslava Josića Višnjića, srpska književnost dobila je, po rečima Mihajla Pantića, novu formu - epistolarni, e-mail roman.
- Pred nama je autorova elektronska prepiska tokom dana bombardovanja 1999. sa prijateljima. Ovo nije knjiga u kojoj ćemo uživati jer nas podseća na ono što želimo da zaboravimo. Značajna je kao svedočanstvo o tome šta smo mislili i bili, i lekovita, kao svojevrsna katarza. - rekao je Pantić.
Objavljena pisma potpisana su inicijalima u kojima će čitaoci često prepoznati autore poruka.
- Knjiga je puna je prepirki o ličnostima koje su na s tada dovele u maglu u kojoj i danas živimo. Za mene je i dokument o vremenu, jer se istorija čovečanstva više zida na zaboravu nego na pamćenju. Inače se ne bi toliko loših stvari ponavljalo. - rekao je Josić Višnjić.
A.A.G.
Izdavačka kuća "Službeni list SCG" objavila je nedavno treće dopunjeno i izmenjeno izdanje knjige "
Beograd ispod Beograda" autora Zorana Lj. Nikolića i dr Vidoja D. Golubovića. Reč je o istraživanju nepoznatih podzemnih objekata ispod Beograda koje je, kako kažu autori, pokušaj da se razume njegova nesvakidašnja istorija. Pažnja autora bila je isključivo usmerena na zdanja ispod zemlje ili njihove ostatke, koji su u velikoj meri određivali Beograd. Evo samo naziva nekih poglavlja: Napušteno podzemlje Kosančićevog venca; Šta bi sve mogao da "ispriča" Rimski bunar; Tašmajdan podzemni grad; Bunkeri koji su nadživeli ratove...
Pesnik Dimitrije Milenković objavio je knjigu "Ushit i san" u kojoj su se našle izabrane i nove ljubavne pesme 1953- 2003. Izdavač je "Zograf" iz Niša, a za uzbudljiv poetski svet Dimitrija Milenkovića Mirjana Mihajlović u pogovoru kaže da ovaj naš poznati pesnik pripada onoj malobrojnoj grupi pesnika koja nije provocirana dnevnim događajima, i koja nije podlegla zahtevima "ograničene estetike". Onoj grupi, dakle, "koja stvara svevremensku poruku nemirenja i ostvaruje suštinu pravog poetskog iskaza..". U tišini rodnog Niša, pesnik Dimitrije Milenković, kaže Mirjana Mihajlović, gradio je i izgradio svojevrsno poetsko zdanje koje pleni dubokim damarima ponornog i nebeskog, prefinjenim tkanjem misli, osećanja i blagotvornih vizija.
Niška "Prosveta" objavila je antologiju francuske priče XX veka pod naslovom "
Drugo oko", u izboru i prevodu Rista Lainovića. Iako je svaki izbor neizbežno "proizvod ukusa i mogućnosti", ova mala antologija ipak stoji na koricama knjige, celovito predstavlja francusku pripovetku dvadesetog veka. Zastupljeni su svi književni pravci i strujanja kojima se prozno stvaralaštvo u Francuskoj kretalo i kojima je pokretano u prošlom veku. Predstavljeni su po jednom pričom relevantni pisci prošlog veka, od Kolet, i Pjera Lotija, preko Joneska, Turnijea, Mišela Sera do Alena Kloda Žikela.
Izdavačka kuća "Filip Višnjić" objavila je knjigu novinara i urednika "Večernjih novosti" Pera Simića "
Srbija zemlja neobjašnjiva", koja donosi, kako stoji u podnaslovu, svedočanstvo o lomovima i samosatiranju. Naime, autor polazi od teze da dugotrajne muke i nevolje Srbije ne počinju od Miloševićeve vlasti, već odmah posle Drugog svetskog rata, u Titovoj Jugoslaviji. Pero Simić otkriva i neke detalje ondašnjih tabu tema, od kojih je jedna likvidacija desetina hiljada uglednih i čestitih Srba. Tačan broj se nikada neće znati, kaže autor, jer je veliki broj dokumenata uništen. Svaka Simićeva tvrdnja potkrepljena je dokumentima iz najrazličitijih arhiva, među kojima su i Ruski državni arhiv socijalno-političke istorije i Arhiva nekadašnjeg KGB.
A. C.