
Den Braun je autor brojnih bestselera, uključujući i Da Vinčijev kod, jedan od najprodavanijih romana svih vremena. U prvoj nedelji prodaje, Da Vinčijev kod je ostvario nezabeležen uspeh i zaseo na prvo mesto liste bestselera Njujork tajmsa, istovremeno izbijajući na vrh listi Vol strit žurnala, Pablišers viklija i San Francisko kronikla. Knjiga je kasnije zauzela prvo mesto i na svim ključnim listama bestselera u svetu. Početkom 2004, sva četiri romana Dena Brauna su u istoj nedelji zauzimala mesta na Tajmsovoj top-listi. U SAD je prodato preko 10 miliona primeraka tvrdog izdanja ove knjige. I na prostorima bivše Jugoslavije dela Den Brauna doživljavaju prodaju i pažnju medija kakva nije upamćena zadnjih desetak godina. Da Vinčijev kod je dobio nagradu Zlatni bestseler za stranu knjigu godine od istoimene tv emisije. Kolumbija pikčers je maja 2005. počela snimanje filma po Da Vinčijevom kodu. Film režira oskarovac Ron Hauard ("Blistavi um"), a glavne uloge su poverene Tom Henksu (Robert Langdon) i Odri Tatu (Sofi Nevo).
Romani Dena Brauna prevedeni su na više od 40 jezika.
Den Braun je završio koledž Amherst i akademiju Filips Ekseter, na kojoj je predavao engleski, pre nego što se potpuno posvetio pisanju. Zanimanje za kriptografiju i tajne državne agencije navelo ga je da napiše svoj prvi roman, Digitalna tvrđava, koji je brzo izbio na prvo mesto eBook top-liste. Roman istražuje tanku liniju između građanske privatnosti i nacionalne bezbednosti. Braunov sledeći roman tehno-triler, Tačka prevare, bavi se sličnim pitanjima morala u politici, nacionalnoj bezbednosti i državnim tajnama.
30.11.05
Nemoral, politika i zavjera nad zavjerama
Tačka prevare, Den Braun
Moral u politici, nacionalna bezbjednost, državne tajne su smo neke od tema kojih se Den Braun dotakao u sjajnom trileru pod naslovom “Tačka prevare”. To je njegov drugi po redu napisani roman, mješavina vrhunske akcije i intriga, a nedavno ga je objavio novosadski “Solaris” u prevodu Tanje Slavnić. Čitaoci “Vijesti” imaju privilegiju da se među prvima informišu o mnoštvu vojnih tajni i naučnih dostignuća koji se nalaze u Braunovoj knjizi.
I u ovom kao i u prvom i narednim romanma (“”Digitalna tvrđava”, Anđeli i demoni”, “Da Vinčijev kod”) Den Braun nije odstupio od šablonski građene priče: glavna junakinja je lijepa, pametna, obrazovana mlada djevojka, stručnjak u svojoj struci. Ona se po pravilu udružuje sa zgodnim mladićem i sami protiv svih istjeruju pravdu. U “Tački prevare” to je Rejčel Sekston, glavni poenter, sažimač podataka u NBI - Nacionalnom birou za izviđanje, američkoj vladinoj agenciji u sastavu Nacionalne obavještajne službe, zaduženoj za konstruisanje i upravljanje svim špijunskim satelitima. Rejčelin otac je ambiciozni senator Sedžvik Sekston, budući kandidat za predsjednika SAD. U svojim predizbornim kampanjama on kritikuje vladu koja izdvaja ogromne količine novca za NASA projekte. Inače, sa kćerkom ima krajnje hladne odnose, jer ona ne može da mu oprosti što je uvijek, i dok joj je majka bila živa, on jurio za ženama i karijerom.
Zaplet počinje kada Rejčel Sekston dobije hitan poziv od predsjednika SAD, da na Arktiku potvrdi vjerodostojnost nesvakidašnjeg otkrića. Naime, pet NASA satelita koji skeniraju zemlju na različite načine - prave mape okeana, analiziraju geološke nepravilnosti, posmatraju otapanje leda na polovima, lociraju rezerve fosilnih goriva - otkrili su u ledu Arktika neobične pojave. Riječ je o meteorima iz svemira na kojima se jasno vide tragovi života - ostaci fosila, nekakvih vrsta insekata iz porodice artropoda. To otkriće bilo bi od epohalnog značaja za tvrdnje da i u svemiru postoji život. Den Braun potom iznosi stvarne činjenice iz 1996. godine, kada je NASA otkrila meteor na Marsu pod šifrom ALH84001 za koji je tvrdila da sadrži fosilne tragove bakterijskog života. Povodom tog otkrića, Bil Klinton, tadašnji predsjednik SAD na konferenciji za štampu je rekao: “Ako ovo otkriće bude potvrđeno, sigurno će biti jedno od najnevjerovatnijih saznanja o našem svemiru do kojih je nauka ikada došla. Teško je i zamisliti koliko su implikacije koje nosi dalekosežne i zastrašujuće. Iako nudi odgovore na neka od najstarijih pitanja, ono istovremeno postavlja nova koja su još značajnija”. Klintonov citat se nalazi na početku romana, tako da u jednu ruku potkrepljuje istinitost tvrdnji o kojima Braun piše. Ali, tek pažljivim čitanjem, otkriva se da je ovaj projekat bio zabuna i jedan veliki promašaj NASA.
Da bi riješila taj slučaj Rejčel, junakinja “Tačke prevare” dobija saradnika, okeanografa Majkla Tolanda, voditelja dokumentarne emisije “Morska čuda”. Oni će otkriti da je riječ o lukavoj naučnoj prevari, koja prijeti da svijet dovede u ozbiljnu zabludu. Rejčel ne uspijeva da upozori predsjednika, pa ona i Majkl upadaju u zasjedu tima profesionalnih ubica. Cilj im je da se spasu i otkriju ko stoji iza vrhunske zavjere...
Braun u romanu iznosi i manje poznate vojne tajne poput one o američkoj nuklearnoj podmornici “Šarlot”. Ona ima 148 članova posade, nevidljiva je za oko radara, a u stanju je da oplovi zemlju 21 put bez izlaženja na površinu. Delta jedinica, za koju Braun u navodnim napomenama tvrdi da zaista postoji je borbena jedinica kojoj se za akcije garantuje potpuni predsjednički imunitet. Vojnici Delta odreda su obučeni za ubijanje, oslobađanje talaca, iznenadne racije i eliminaciju tajnih neprijateljskih djelovanja. Misije Delta odreda su najstrože povjerljive i kad se misija završi vojnici Delta odreda nikada ponovo ne pričaju o njoj niti jedan s drugim, niti sa svojim nadređenima. Među savremenim brzim plovilima, Braun opisuje hidroplan SWAHT, nalik naftnoj platformi, koji je nautički ekvivalent letjelici F-117.
Pišući o satelitskim tehnologijama kojima se sa ogromnih visina skenira led, Braun je spomenuo da se istom tehnologijom otkrivaju tragovi nedavne krvave balkanske prošlosti. Na 63. stranici “Tačke prevare” on piše: “Sateliti NBI koriste sličnu tehnologiju da traže podzemne varijacije gustine u Istočnoj Evropi i lociraju masovne grobnice, koje su predsjedniku potvrđivale da se etničko čišćenje zaista još sprovodi”.
“Tačka prevare” je odličan triler, uvjerljiva priča koja se odvija vratolomnom brzinom, priča o strasti u vlasti, predizbornim trkama i namještaljkama. U ovom romanu raspoznaje se originalan Braunov spisateljski rukopis koji će kulminirati u romanima “Anđeli i demoni” i “Da Vinčijev kod”.
Ilustrovano izdanje "Da VinČijevog koda"
Novosadski "Solaris" priprema ilustrovano izdanje "Da Vinčijevog koda". To je prvo ilustrovano izdanje na prostoru Jugoistočne Evrope. Knjiga će se pojaviti pred Novu godinu, 25. decembra, u ograničenom tiražu.
Prema riječima Dušana Patića, glavnog urednika "Solarisa" ilustrovano izdanje je prevashodno namijenjeno kolekcionarima. Na preko 160 slika prikazana su sva umjetnička, arhitektonska djela, simboli i istorijske lokacije ovog dinamičnog i inteligentnog romana, što upotpunjuje bogatstvo čitalačkog doživljaja. U ovom izdanju čitaoci, između ostalog, mogu pronaći fotografije ruševina opatije u Glastonberiju, Notr Dama, Semir-an-osoa, kapele Roslin pa sve do staklene piramide i obrnute unutrašnje piramide ispred Luvra, odlomak iz Kodeksa Lestera Leonarda da Vinčija, hebrejski alfabet, ilustracije boginje Izide, mapu Londona, kao i reprodukcije umjetničkih djela Tajne večere, Bogorodice među stijenama i mnogih drugih. Za ilustrovano izdanje korišćen je prevod Nine Ivanović, imaće oko 480 strana, a cijena za Crnu Goru neće biti veća od 40 eura.
V.OGNJENOVIĆ