Aleksandar Prokopiev dosad je objavio dvadesetak proznih knjiga – priča, novela, eseja i jedan roman – od kojih su neke prevedene na svetske i balkanske jezike, neke su dobile i međunarodne nagrade.
Osim u pisanju proze, bio je aktivan i na još nekim kreativnim poljima. Bavio se rokenrolom i alternativnim pozorištem, pisao haiku, bio scenarista kvizova, stripova i animiranih filmova, prevodio je na makedonski savremene srpske, hrvatske i bugarske autore.
Rođen je 24. februara neke godine.
Još se ne odvaja od nekih komada odeće, kao što su đubretarac i teget "„dizel" džemper, koji su uzrasta njegovih prvih knjiga.
Već četiri decenije Prokopiev je sklon izgradnji mikrosvetova koji iščekuju da se iz njegove glave otkotrljaju do radoznalih čitalaca. U zbirci Sin-riba te situacije, zapisivane tokom dužeg perioda i s nesmanjenom radošću, izabrale su svoje utočište.
Geopoetika je dosad objavila četiri pripovedne knjige Aleksandra Prokopieva, Ars amatoria, Uputstva za ličnu upotrebu, Posmatrač i Čovečuljak.
08.10.13 Dnevnik - Novine i časopisi
Od besmisla do mudrosti
Čovečuljak, Aleksandar Prokopiev
Šta nastaje od praha koji pada po nama kad razmišljamo o stvarima koje ne rezumemo? Jedan od mogućih odgovora je da nastaju bajke za odrasle, ako taj prah stigne do nekog pisca. A ako je pisac Aleksandar Prokopiev, onda su to “Bajke iz levog džepa”, što je podnaslov njegove zbirke priča “Čovečuljak”.
Knjigu koja sadrži osamnaest bajki za odrasle, nedavno objavila “Geopoetika”, u prevodu autora sa makedonskog na srpski jezik. Pisac se uslovno drži klasične kompozicije bajke, ali ne nudi klasične, srećno-bajkovite završetke. Njegove pripovesti teku kroz stalno preplitanje stvarnog i nestvarnog, a umesto naravoučenija , pre naslova svake priče, stoji preporuka.
Na primer, iznad priče “Papradiški”, napisano je “Ova se bajka kazuje umetnicima u mladosti...”. A uz priču “Zagonetnost najbližeg”, sleduje preporuka “Ova bajka se ne kazuje stidljivim ljubavnicima...” Humor i blaga ironija obavezan su začin Prokopievljevog pripovedanja, a da bi sve poruke stigle gde treba, najbolje je čitati ovu knjigu pri dnevnoj svetlosti i odmoran.
-Krećući se raznolikim predelima, od mitskih i urbanih, ploveći kroz vreme, san i fantaziju, progovarajući kroz ljude i životinje, Prokopiev čitaoca sprovodi od besmisla do mudrosti, uveravajući ga da je oboje sačinjeno od iste materije, navodi se u recenziji za ovu knjigu.
Aleksandar Prokopiev (1953) živi u Skoplju i predaje na tamnošnjem univerzitetu. Objavio je više zbirki priča, eseja, haiku poezije i jedan roman. Prevođen je na više evropskih jezika. “Geopoetika” mu je već objavila roman “Posmatrač”, kao i knjigu hibridne proze “Antiuputstva za ličnu upotrebu”. Za knjigu “Čovečuljak” pre dve godine je dobio nagradu “Balkanika”.
R. Lotina