Britanski istoričar Stevan K. Pavlović rođen je u Beogradu 1933. godine. Studirao je istoriju na univerzitetu Sorbona u Parizu i Kraljevskom koledžu u Londonu. U Velikoj Britaniji živi od 1965. godine kada dobija mesto predavača istorije Balkana na Univerzitetu u Sautemptonu. Od svog penzionisanja 1996. godine angažovan je kao vanredni profesor na univerzitetima u Parizu, Sidneju i Firenci. Autor je i koautor više knjiga: Anglo–Russian Rivalry in Serbia (1961), The Albanian Problem in Yugoslavia (1982), The Improbable Survivor – Yugoslavia and its Problems 1918–1988(1988), Yugoslavia’s Great Dictator – Tito, a Reassessment (1992). U izdanju izdavačke kuće Clio objavljene su triknjige ovog autora - Istorija Balkana 1804-1945 (2004) i Srbija - istorija iza imena (2004)i Hilerov novi antiporedak – Drugi svetski rat u Jugoslaviji (2009).
25.12.09 Danas
Pogled sa distance i sistematski pristup
„Hitlerov novi antiporedak“ Stevana K. Pavlovića
Izdavačko preduzeće Klio zaključilo je ovu izdavačku godinu predstavljanjem knjige britanskog istoričara srpskog porekla, Stevana K. Pavlovića, pod nazivom „Hitlerov novi antiporedak - Drugi svetski rat u Jugoslaviji“.
„Moglo bi se reći da je u pitanju sintetičan pristup jednoj složenoj temi, ali je proces njegovog stvaranja bio dug. Ova knjiga se temelji na mojim predavanjima o Drugom svetskom ratu u Jugoslaviji koja godinama držim kao poseban predmet studentima Univerziteta u Sautemptonu, kao i na naporednim istraživanjima za knjigu o vojnim aktivnostima Italije na suprotnoj obali Jadranskog mora u tom periodu, koju još nisam stigao da napišem“, piše u predgovoru svoje knjige Stevan Pavlović.
Autor koristi svedočenja preživelih učesnika i raspoloživu arhivsku građu, kao i istraživanja istoričara objavljena na drugim jezicima, da bi došao do saznanja šta se zaista dešavalo na području bivše Jugoslavije u periodu od 1941. do 1945. godine.
Pavlovićeva knjiga, kako kaže Smilja Marjanović-Dušanić, urednik edicije „Polis“ IP Klio, ne donosi toliko novu građu, koliko novi pogled i sistematski pristup ondašnjim događajima, sažimajući istovremeno autorova iskustva i viđenja. Istoričar Vojislav Pavlović smatra da poseban značaj ovoj knjizi daje rad autora u italijanskim arhivama, budući da se italijanskoj komponenti kod nas nije pridavao poseban značaj. Suština ove knjige leži u pokušaju da se odrede uloga i mesto Jugoslavije u Drugom svetskom ratu, a sve to, kako Vojislav Pavlović kaže, kroz jedan nepristasan pogled i bez uopštavanja.
Autor: T. Đuran