Amin Maluf je Libanac rođen 1949. u Bejrutu od roditelja Arapa katoličke vere; studirao je sociologiju i ekonomiju, bio je u svojoj zemlji novinar i ratni reporter, a 1977, pred užasima građanskog rata u svojoj zemlji, prebegao je s porodicom u Pariz. Od tada je malo putovao, a deo godine provodi na jednom od ostrva u Lamanšu gde u ribarskoj kućici piše svoje romane. Piše ih na izvrsnom francuskom, koji mu nije maternji jezik. Maluf je autor romana sa zanimljivom istorijskom pozadinom u kojima se istorijske činjenice mešaju s piščevom maštom. Njegovi se likovi često zatiču u sukobu sa vladajućim uverenjima svoje okoline i svog vremena. Prva njegova knjiga, Krstaški ratovi viđeni očima Arapa, pojavila se 1983. i odmah privukla pažnju kao svež i dotad nepoznat pogled na ovaj dvestagodišnji sukob zapadnih i istočnih kultura. Usledila su druga dela, među njima Samarkand (1988, nagrada Novinskih kuća Francuske) i Taniosova stena, roman koji je 1993. nagrađen najvećom francuskom književnom nagradom, Gonkurovom. Od njegovih dela izdvajamo i Levantski đerdan i Baldasarovo putešestvije (na našem jeziku u izdanju Lagune) i knjigu eseja Ubilački identiteti. Malufove knjige prevedene su na više od dvadeset jezika, i svuda su dobro ocenjene i od kritičara i od čitalaca.
08.01.06 Glas javnosti
Nova knjiga iz Lagune
Leon Afrikanac, Amin Maluf
BEOGRAD - Izdavačka kuća "Laguna" objavila je roman "Leon Afrikanac" Amina Malufa, francuskog pisca arapskog porekla, koji je dobitnik nagrade "Gonkur", javlja Tanjug. Ovaj roman Malufu je doneo internacionalnu popularnost, a čitaocima su poznati i njegovi raniji romani "Samarkand" ili " Baltazarovo putešestvije".
U Francuskoj je prvo objavio studiju " Krstaški ratovi viđeni očima Arapa", a zatim je objavio sedam romana. Posle "Vrtova svetlosti", objavio je 1986. "Lea Afrikanca", a za sledeći "Stena Taniosa" je dobio Gonkura 1993. godine. Napisao je i roman "Prvi vek posle Beatrise" čija se radnja događa u dalekoj budućnosti.
Inače, svi ostali romani imaju istorijski okvir bilo da je radnja smeštena u rani srednji vek ili kao kod "Lea" u 16, ili kraj 19. i početak 20. veka kao što je slučaj sa "Stenom Taniosa". Malufa posebno zanimaju susreti i sudari različitih civilizacija, pre svega evropskih i onih na Bliskom istoku.
"Leo Afrikanac" je napisan kao imaginarna autobiografija Hasaan al Vazana, diplomate iz Magreba, koji se na svojim putovanjima obreo u Rimu gde se pokrstio i kao Đovani Leone de Mediči bio papski geograf.