Amin Maluf je Libanac rođen 1949. u Bejrutu od roditelja Arapa katoličke vere; studirao je sociologiju i ekonomiju, bio je u svojoj zemlji novinar i ratni reporter, a 1977, pred užasima građanskog rata u svojoj zemlji, prebegao je s porodicom u Pariz. Od tada je malo putovao, a deo godine provodi na jednom od ostrva u Lamanšu gde u ribarskoj kućici piše svoje romane. Piše ih na izvrsnom francuskom, koji mu nije maternji jezik. Maluf je autor romana sa zanimljivom istorijskom pozadinom u kojima se istorijske činjenice mešaju s piščevom maštom. Njegovi se likovi često zatiču u sukobu sa vladajućim uverenjima svoje okoline i svog vremena. Prva njegova knjiga, Krstaški ratovi viđeni očima Arapa, pojavila se 1983. i odmah privukla pažnju kao svež i dotad nepoznat pogled na ovaj dvestagodišnji sukob zapadnih i istočnih kultura. Usledila su druga dela, među njima Samarkand (1988, nagrada Novinskih kuća Francuske) i Taniosova stena, roman koji je 1993. nagrađen najvećom francuskom književnom nagradom, Gonkurovom. Od njegovih dela izdvajamo i Levantski đerdan i Baldasarovo putešestvije (na našem jeziku u izdanju Lagune) i knjigu eseja Ubilački identiteti. Malufove knjige prevedene su na više od dvadeset jezika, i svuda su dobro ocenjene i od kritičara i od čitalaca.
25.08.07 Danas
Amin Maluf, Vrtovi svetlosti
Amin Maluf jedan je od vodećih francuskih pisaca današnjice. Rođeni je Libanac, od roditelja katolika koji su Arapi. Godine 1977. bežeći pred užasima građanskog rata u svojoj zemlji, on odlazi u Pariz. Počinje da piše na francuskom, i na jednom od ostrva u Lamanšu, u ribarskoj kućici provodi deo godine, gde piše romane. Oni su često plod istorijskih činjenica i fikcije, a Maluf je za jedan od njih, delo Taniosova stena dobio Gonkurovu nagradu. Pored romana, od kojih je najpoznatiji Samarkand, poznato Malufovo delo je i knjiga eseja Ubilački identiteti. Vrtovi svetlosti su Malufovo delo posvećeno Maniju. Mnogo je toga o manihejcima i manihejstvu što tek slutimo ili što je, kroz istoriju, ostalo kao sećanje. Upravo to je nagnalo Malufa da istraži tu tematiku i napiše ovo delo čiji je glavni lik Mani, čovek iz Mesopotamije, slikar, lekar i prorok, koji je u trećem veku naše ere predlagao novu viziju sveta, duboko humanističku i tako smelu, da je postala predmet progona od strane svih religija i carstava. Maluf slika istoriju jednog života, u kome se prepliću i vera i istorija ljubav i stradanje, u ovom romanu nalik na uzbudljivi ep.
SANJA DOMAZET
30.06.07 Pobjeda
Knjiga Amina Maluifa u izdanju beogradske "Lagune"
Vrtovi svetlosti, Amin Maluf
Jedan od najcenjenijih francuskih pisaca Amin Maluf autor je romana "Vrtovi svjetlosti" u izdanju beogradske "Lagune".Ovaj izdavač do sada je objavio pet njegovih knjiga, a namjerava da štampa cio opus jer ne samo da se radi o vrhunskim književnim djelima već je to, na indirektan način, i angažovana literatura u kojoj se zagovaraju multietničnost i iznad svega tolerancija.
Maluf, koji je Arapin hrišćanske vjere iz Libana, obrazovao se u Libanu pohađajući hrišćansku francsku školu i do početka građanskog rata stekao ugled kao novinar da bi se 1976. preselio u Pariz. Tu je započeo da se bavi pisanjem eseja a zatim romana.
Prvim djelom "Krstaški ratovi u očima Arapa" skrenuo je na sebe pažnju književnih i kulturnih krugova frankofonije nudeći arapsku sliku dvovekovnog hrišćansko-muslimanskog sukoba u kome vidi korijene i savremenih.
Slijedi serija istorijskih romana u kojima je u centru priče susret arapske civilizacije sa drugim, bilo da su to evropska ili afrička ili civilizacije dalekog istoka.U "Vrtovima svjetslosti" Maluf se "vratio" najdalje u prošlost, u treći vijek u osvit širenja hrišćanstva po Bliskom istoku. To je priča o Maniju, po kome je njegovo učenje nazvano manihejstvo a sljedbenici manihejci.
Cilj mu je bio da osvijetli, preko Manijevog života na koga su se okomile sve tada važeće religije i svjetovne vlasti, jer je predlagao humanističku viziju svijeta i društva, a to nije odgovaralo ni jednoj autoritarnoj vlasti.
Kako je napisao " Tajms literari saplemnet" to je " dirljiva priča o čovjeku rođenom prije svoga vremena".