Ijan Mekjuen objavio je zbirke kratkih priča:(Prva ljubav, Poslednji obredi i Između čaršava) i romane Betonska bašta, Uteha stranaca, Dete u vremenu, Nedužni, Crni psi, Sanjar i Istrajna ljubav, Amsterdam
02.07.06 Danas
Čitalište
Nikola Tesla, ličnost, neuroza i poslanje / Sanjar / Opus Dei
U ovom delu dat je obuhvatan, psihološki pogled na ličnost Nikole Tesle, na osnovu njegovih brojnih autobiografskih spisa, knjiga, pisama, govora, članaka i intervjua, kao i svedočenja savremenika. Profesor Trebješanin izdvojio je i protumačio Tesline dominantne karakterne osobine, svesne i nesvesne težnje, nagone i strasti, zaključujući da je Tesla otvoreno ispoljavao introvertnost, asketizam, racionalizam, sposobnost imaginacije i kritičkog, nekonvencionalnog mišljenja, ali i osobine koje su bile manje uočljive, a to su vrsta narcizma i sklonost ka mistici. Poseban odeljak posvećen je psihološkom razmatranju Teslinog karaktera koji profesor Trebješanin opisuje kao opsesivno-kompluzivni. Pored različitih simptomima i crtama ličnosti koje su se kod Tesle pojavljivale, a koje psihoanalitičari prepoznaju kao mizofobiju, aritmomaniju, preteranu urednost, jedna ih je natkriljivala i bila dominantna genijalnost. Sam Tesla tvrdio je da je za njega najveća radost bila "radost otkrivanja". Upravo sa ovom radošću će se susresti budući čitalac ove knjige o Tesli za koga je Edison rekao: "Imao sam mnogo marljivih asistenata,ali vi ste bez premca". Nije ni čudo : Teslin radni dan obično je počinjao u deset pre podne i završavao se u pet časova ujutru".
Sanjar, Ijan Makjuan
Paideia, 2006 prevela Arijana Božović
Ijan Makjuan danas je vodeći britanski romansijer i prema svoj prilici sledeći veliki živi pisac koga će beogradska "Paideia" objaviti u celini. Upravo se prevodi njegov roman "Subota", čije je pojavljivanje u Engleskoj pročitano kao udarna vest u britanskom večernjem dnevniku. Makjuan je u literaturu ušao upravo zbirkom priča "Prva ljubav, poslednji obredi" koja mu je donela nagradu Somerset Mom. Na našem jeziku su, do sada, objavljene tri knjige Ijana Makjuana, "Crni psi", "Amsterdam" (pisac je za ovo delo 1998. dobio Bukerovu nagradu) i "Iskupljenje". Ovo je prva zbirka priča ovog pisca na srpskom, čije smo kraće proze do sada imali jedino prilike da čitamo u časopisima. "Sanjar" je napisan u godinama kada su stasavali Makjuanovi sinovi i ove pripovesti imaju nešto od atmosfere onih priča koje se pričaju uz uzglavlje, pred putovanje u san. Ovo je knjiga namenjena i deci i odraslima, a oslanja se na bogatu englesku pripovedačku tradiciju koja, i kada je namenjena deci, u njima prepoznaje i razvija prave, ozbiljne čitaoce. U svakoj od ovih sedam priča glavni junak je Piter koji nam oživljava jednu od fantastičnih pustolovina iz svog detinjstva. Times Literary Supplement o ovoj knjizi kaže: "Sanjar je plemenita pohvala detinjstvu, viđena očima odraslih; drugim rečlima, štivo apsolutno prikladno za decu".
Opus Dei, Robert Hačison
Alfa-Narodna knjiga, 2006
Preveo Milan Vidojević
Otkako je roman Da Vinčijev kod osvojio čitaoce širom sveta, brojne polemike, rasprave i kritike neprekidno traju. Određene grupe koje se u njoj jasno pominju, žučno su branile svoj status. Jedna od njih je i verska sekta koja deluje u središtu Rimske katoličke crkve pod imenom Opus Dei. Mnogi, poput autora knjige Opus Dei, Roberta Hačisona, sumnjaju u integritet ove grupe. Kao plod njegovog višegodišnjeg istraživanja nastao je ekspoze o ovoj organizaciji. Podaci koje Hačison izlaže u knjizi iznose na videlo pravu sliku jedne od najmisterioznijih sekti koja se u postizanju svojih ciljeva može porediti s najfanatičnijim pristalicama militantnog islama.
Sanja Domazet