28.09.06 Glas javnosti
Jezik, politika i lingvistika
Jezik i politika, Milan Šipka
Postoji li veza između jezika i politike, gde su granice uticaja politike na jezik i nauku o jeziku, koji su to aktuelni problemi savremenog srpskog jezika - samo su neka od pitanja na koja je Milan Šipka pokušao da odgovori u svojoj najnovijoj knjizi "Jezik i politika".
Knjiga je skup radova koji su ili verzije referata sa međunarodnih skupova lingvista ili reakcije na aktuelne pojave u našem jeziku, s posebnim osvrtom na savremene standardne jezike Bošnjaka, Hrvata, Srba i Crnogoraca. Zapravo, "Jezik i politika" je svojevrstan doprinos razumevanju jezika i socio-lingvističkog statusa na prostorima bivše Jugoslavije, ali ujedno i delo koje nudi konkretna rešenja na ta pitanja.
Kroz tri poglavlja, autor jasno i konkretno najpre obrađuje teme odnosa jezika i politike, međusobne pozitivne i negativne uticaje. U drugom, centralnom i nosećem delu knjige je rasprava o aktuelnim problemima o jeziku i nauci o jeziku, a u trećem celini obrađena je tema funkcije srpskog standardnog jezika.
- Pristupajući svestranoj analizi jezika i politike dotakao sam se aktuelne, provokativne, a u isto vreme nezahvalne teme. Mnogi naučnici zaziru od politike i ne žele da se njome bave, čak ni kao naučnim predmetom - rekao je Šipka na promociji svoje knjige, koja je održana u Rimskoj dvorani Biblioteke grada Beograda. Objašnjavajući kako je jezik za politiku oduvek bio zavodljiv i da može da utiče na život celog naroda, Šipka zaključuje da uticaj politike na jezik ipak treba da se ograniči na regulisanje službene upotrebe jezika i jezičkih standarda.
A. L.