Vladislav Bajac je rodjen 1954. godine u Beogradu. Objavio je romane Knjiga o bambusu (1989), Crna kutija - utopija o naknadnoj stvarnosti (1993), Druid iz Sindiduna (1998), knjige prica Evropa na ledjima bika (1988), Podmetaci za snove - Geopoetike basne (1992), kao i dve knjige poezije. Dobitnik vise nagrada. Proza i poezija su mu prevodjene na strane jezike.
23.06.11 Danas
Kultura VS nuklearni otpad
Novo izdanje „Crne kutije“ Vladislava Bajca
Možda je u vreme prvog izdanja „Crne kutije“ Vladislava Bajca ranih devedesetih, radnja ovog ekološkog trilera bila futuristička i naučno-fantastična. Danas kada doživljava reprint, paranoični elementi romana stoje kao poražavajuća, ali koncizna slika sinergije kulturnog nasleđa i otpada, najpre nuklearnog, duž takozvane Dunavske ose, od Beča do Beograda u Vinči.
Kako je izdavač, Gojko Božović kazao prilikom jučerašnje promocije novog izdanja u preduzeću Arhipelag, roman „Crna rupa“ predstavlja jezgro važnih pitanja koja Bajac pametno i promišljeno pokreće.
- Označen u podnaslovu kao „utopija o naknadnoj stvarnosti“, roman pokazuje nesvakidašnju aktuelnost, usredsređenost na neka od najvažnijih pitanja savremenosti, kao i samosvesno istraživanje konkretnih i prepoznatljivih crnih tačaka moderne evropske istorije. U središtu ovog intrigantnog romana nalazi se Dunavska osa. Visoka politika, visoka nauka i visoki kriminal pokazuju se u najdubljem sadejstvu, pri čemu nake od najvažnijih evropskih arheoloških nalazišta postaju u našem vremenu tačke na kojima se deponuje nuklearni otpad. Bajac sugestivno pripoveda o surovosti krupnog kapitala i mastodontskih korporacija koji uništavaju prošlosti i sadašnjost generacija - kazao je Gojko Božović.
Uporedo sa promocijom novog izdanja „Crne kutije“, autor je sa izdavačem i novinarima razgovarao i o evropskoj recepciji njegovog romana „Hamam Balkanija“ koji je nedavno preveden na turski, a Arhipelag za jesen najavljuje i šesto izdanje Bajcovog romana.
- Promocija „Hamama“ u Turskoj bila je prava turneja tokom koje sam nosio teret dodatne odgovornosti, jer se radi o čitanju knjige u nekoj drugoj kulturi, takoreći treme koja nije ništa drugo do posledica predrasuda kojima služimo. Pre mog dolaska, javnost je imala neka dva meseca da pročita i porazgovara o knjizi i iznenadio sam se kad sam video na prvom mestu, toliko novinara, a povrh toga, brojnu publiku željnu da razgovara, ne da pita, već da razgovara. Turska se susreće sa sličnim problemom prevrednovanja sopstvene prošlosti i ova knjiga im je značajna. Uprkos pomenutim predrasudama o tamošnjoj kulturi, učestvovao sam na izuzetno gospodstvenim književnim večerima, a sa ljudima koji su duboko upoznati sa sopstvenom prošlošću, ali i aktuelnom stanju i okruženju - istakao je Vladislav Bajac. Pomenuti roman čeka šesto izdanje, dobio je pet nagrada među kojima su „Balkanika“ 2008, i „Isidora Sekulić“, a trenutno je preveden na 11 jezika.
„Bum“ protiv neokolonijalizma
Vladislav Bajac juče je nezvanično najavio da bi američki izdavač nakon objavljivanja Basarinih „Fama o biciklistima“ mogao da uobičaji objavljivanje jedne do dve srpske knjige godišnje. Bajac, domaći autor, osnivač i direktor IK Geopoetika, naglašava da je to pravi „bum“ protiv novog „anglosaksonskog neokolonijalizma“ čiji je svedok, otkako ima sve dublji uvid u njihovo tržište.
A. V. Malušev