Pisarev (1957, Vizic), pripovedac, romanopisac, esejista i kriticar, najskloniji je eksperimentu i jedan je od najradikalnijih pripadnika generacije takozvane mlade srpske proze sa pocetka 80-ih godina 20. veka, sa kojom se postmoderna definitivno ustolicila kao dominantna struja u savremenoj srpskoj prozi. Diplomirao je jugoslovensku i opstu knjizevnost na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. Bio je glavni urednik casopisa “Polja”, urednik “Stava”, “Nedeljnog Dnevnika” i Srpskog knjizevnog magazina. Sada je urednik nedeljnog izdanja lista “Dnevnik”. Zastupljen je u desetak antologija savremene srpske proze. Za roman "Popisujuci imena stvari” dobio je nagradu za najbolju knjigu godine Drustva knjizevnika Vojvodine, dok je "Gotska prica" nagradjena prvom nagradom Pokrajinskog fonda za kulturu, a roman “Zavera bliznakinja” nagradom “Laza Kostic”. Stipendiju “Borislav Pekic” stekao je za rukopis romana "Pod senkom zmaja". Objavio je cetiri zbirke prica (Knjiga gospodara prica, Miki Separd: Strasne price, Poslanice iz Novog Jerusalima i Besmrtnici), knjigu eseja “Pred vratima raja (topografija puste zemlje)”, sedam romana “Mimezis mimezis romana” (sa Franjom Petrinovicem), “Knjige naroda lutaka”, “Gotska prica”, “Kovceg”, “Popisujuci imena stvari”, “Zavera bliznakinja” i “Pod senkom zmaja”.
01.01.19 Polja
RUMENI KARUSEL NA PORCELANSKOM TANJIRU
Đorđe Pisarev: U kuhinji sa Zevsom
Sa čarnom lakoćom u prisvajanju reči koje život znače Đorđe Pisarev ispisuje roman čijim rečeničnim nizovima traga za prividno izgubljenom magijom. Prepletom jave i sna glavnog junaka fantaste začudnog imena, svetluca umeće kuvarskih vratolomija, a sve rukotvorine tih vratolomskih zavrzlama obrušavaju se na porcelanske tanjire i tako, kroz fino umišljene sumaglice mirisnih isparenja, teku krhke i zagonetne veštine pripovedanja kroz vremensku prašinu zavodljivih knjiških naslova. Sve je u romanu olako dato da tokom iščitavanja shvatiš koliko si u trajanju efemeran i u tim svojim preteškim mislima koje ti ne daju da zađeš u pravu suštinu stvarnog lutanja. Gospodin Veza je glavna faca romana. On je pečatno početni gard sa pouzdanim nokautom na kraju romana. Kako i zašto, to se već da razaznati tokom iščitavanja romana. Gospodin Veza barata tiganjima kao vešti teniser reketom, on je taj koji prezentira najbolja kuvarska sočinjenija Pospane Ane U kuhinji sa Zevsom. Da ne pričam sad, baš u ovom trenu, koliko je ta ista Ana setno i sudbinski opči njena književnim lavirintima Tomasa Mana.
Cela kuhinja sa tim kuvarskim finesama uistinu je i prefinjeni omaž Selindžeru, da ne mimoiđemo Foknera i književnu recepturu Čarobnog brega sa vremenskom efemerijom Marsela Prusta, ovlaš u ružičastom akvarelu. Rečenice su uistinu narandžasto sočne.
Veza nije samo sanjar, on je kalem svilenog konca koji u punoj vrtnji vezuje realni svet sa somotskom naplavom sna, plišani pajac svetlosnog trapeza. On je kao i Zevs, božanski skrojeno lice kanulo iz umišljenog nebeskog oblaka slanom prozirnom suzom u blato i nestalo potom u prahu našem nasušnom iz čijeg, opet prašnog, zemljomera niče i zri kao krvavo rumeni paradajz za jelo i kuvanje. I gotovo, punktum, pun krug kako bi rekao Pisarev.
Pisac romansira jarko obojenom rečenicom. On je rečenični klovn koji očas klizne u kalambursku muzičku etidu. Nema kod njega otpadnih rečenica. Svakoj frazi će naći frag mentarno skrojeni kavez. A reč neka peva kadikad i sebi samoj u krilatoj rečenici. Vešto iz plavih očiju mašte zalazi u životno zelenilo sa upitnim znakom zašto gledaš sad u lonac kad mi nisi dao novac?! Zna lisac za jadac. I šta ćeš bez novčanika? Nema besplatnog cirkusa ni u pozorištu. Danas kao i juče sve ključne predstave zbivaju se u galami otmenih glupaka, dokonih danguba i halapljivo obesnih siledžija, ne možeš preskočiti ni tri debela pijačna stepenika bez birokratskih izveštenih carinika, a carine ti valjda i vazduh koji izdahneš, pa ne znaš kuda bi sa ovo malo života uz grobarsku lopatu pod pazuhom, džabe ti i Čarobni breg. Opet, šalu na stranu, iz ovog životnog durbina viđeno, sve je već davno izmišljeno, izniklo iz nečije velike magično očaravajuće misli kako i potvrđuje Biblija: Ljudi, životinje,
gradovi i stvari, sve je izmišljeno, potpisuje i Pisarev u rabošu svog romanesknog recepta.
Bogami, lekovit roman za mnoge ine pisce, podvlačim sa razlogom.
Vešt u tonusnom rasporedu fragmentarne faktografije, kao da je ispao iz Ezopovog basnopisa sa lavom i lisicom u vučjem oku. Pisac nas životno uverava kako gostu- čitaocu valja prineti jelo kakvo i on sam u svojoj osami voli kusati. Ne treba ljude sažaljevati, ali im valja raspoloženja popravljati, pa valjda zato i postoje umetnici, večiti majstori ljudskih duša, ne samo slikari i muzikanti. Kod Pisareva je mesec naveliko pun da ga imaš dovoljno u razot krivanju čitavog, a tesno skrojenog života u vragolastom prostranstvu svilene paučine.
U svim sumornim ulicama gledaju te sumnjičavo i ljudi i mačke, da na lažemo senke naše i tuđe koje i na okrnjenim fasadnim ciglama izgledaju fantastične: nekad zastrašujuće, nekad groteskne, nekad komične. Sve te opažaje Pisarev u romanu usloženo ređa kao domi ne, i samo mrdneš palcem, i sve se očas zagubi u finoj ravni iščeznuća. I sve je kao i ništa na gomili, zrno osunčanog peska, peščani sat.
Čovek je iz straha i nemoći stvorio filmove užasa i strave, ne uživa on u gledanju takvih filmova, ali se iz straha sa strahom suočava, jer je sebi samom i kukavica i strašlji-vac. Heroj je svedok sopstvene strave koju priznaje sebi samom i nikome više pod kapom nebeskom! Nije lako kolebljivu dušu suočiti sa strahom. Strah je skrivalica i rizika i dobiti. Dakle, živimo li veselo kraj nekog horor filma koji se iz veka u vek obnavlja u sve tanjim iluzijama u pro viđenju i ofucanog mačora koji se greškom prejeo uskislog mleka. Ih, ko zna koliko je tuđih osmeha u našim očima zamrlo! Ali, utehe radi, ima dobrih knjiga kojim nam se može zapr žiti čorba pre noćne snohvatice.
Da, nekada nas teše i ljube, a kadikad i grubo varaju lica naših očigledno slatkovidih snova. Životni jelovnik može biti zatečeno, ali i stečeno stanje, dve su nam volje, u jednoj se zatičemo, a onu drugu prisvajamo mudrošću svojom i marnim radom, sad već kako se kome hoće i uzmogne. Naravno da mornari iz „Mobi Dika“ Hermana Melvila, zapisuje svoj književni nalaz Pisarev, prednost daju ulovljenoj ribi.
U restoranu kod Zevsa tanjir će ti prineti lično gospodin Veza i dobićeš na srebrnoj tac ni ono što su ti sudbina i pisac dodelili. Pisac i jeste sebi samom pustolov i kralj, majstor i lažov, nitkov i mudrac, pozorište sa hiljadu lica, Robinson i Guliver.
Uočljivo, ispod depeširanih naslova poglavlja romana, tegle se crtežno usložene melo dije kulinarskih špecija Nastasje Pisarev, crno na belo, tuš, koja tu i tamo, inače, sporadično objavljuje teoriju i prozu, tek uz tik uzgredno, pominjem i njen podnaslovni crtežni žurnal.
Iz fioke romana izviruje Gazda kulinarskog lokala koji se plaši prostora i vremena, stol njaka kariranih i gostiju sa nepoznato rumenim nosevima u miomirisnom životu koji je kao Hamletova misao: ni trezna, ni stvarno pijana. Što bi rekao kuvar izvetrene pameti Pjer: milina je nama svima kad na stolu hleba ima. I igara, naravno. Sve je tu u romanu sažeto od Olimpa do Kamijevog Stranca u prolazu kroz Futošku pijacu, a u Novom Sadu. Romanesk ni restoran Zevs Đorđa Pisareva, lakonski rečeno, i jeste početak i kraj univerzuma, lucidna parodija stanja i kerefeka naravi, umreženi fatum ne samo za sujeverne i lakoverne u čara nju životnog karusela. To je ta njegova stopa do neba spram napisanih romana u srpskom književnom vrtu. Crna rupa u oku ribljeg srebra trajaće u ovoj knjizi kao i mit o Sizifu u davno skamenjenoj pameti koja meteorski srlja kroz vaseljenu ne sluteći kada će joj se do goditi tren da postane trun u oku Velikog praska. Tesno skrojena knjiga za široku reč.
Milutin Ž. Pavlov